Центральні банки і державні фонди по всьому світу почали масово скуповувати норвезькі і шведські крони для поповнення своїх резервів. Як пише The Wall Street Journal з посиланням на анонімні джерела, інтерес до скандинавської валюти виявили, зокрема, керуючі держрезервами із Польщі, Росії, а також з Індонезії та кількох інших азіатських країн.
Офіційно інформація видання не підтверджується. У Норвегії WSJ заявили, що не мають даних про те, хто саме скуповує валюту, в російському ЦБ від коментарів відмовилися, а в Польщі подали статистику тільки за 2012 рік, коли місцевий ЦБ тримав у норвезьких кронах 7% резервів. Для порівняння, у 2009-му частка крони становила всього 5%, а в 2007-му норвезької валюти в резервах Польщі взагалі не було.
Традиційно центробанки по всьому світу тримають резерви у п'яти валютах: доларах, євро, британському фунті, японській єні і швейцарських франках. В останні роки вони прагнуть диверсифікувати свої вкладення за рахунок австралійських і канадських доларів.
Як плюси інвестицій у крони називають фінансову стійкість Норвегії та Швеції: обидві країни мають найвищий кредитний рейтинг від найбільших світових рейтингових агентств. Норвегія, крім того, має фонд у 740 мільярдів доларів, куди складаються доходи від занадто високих цін на нафту, основного експортного продукту країни. Ця "подушка безпеки" робить Норвегію стійкою до практично будь-яких негативних явищ у світовій економіці.
За останній рік долар подешевшав щодо шведської крони на 10% до 6,55 крони за один долар, до норвезької валюти на 5,3% до 5,8 крони за долар. !zn
Читайте також:
Сорос закликав ввести єдині європейські облігації для порятунку єврозони
Найбільший банк США підозрюють у відмиванні грошей
Центробанки світу втрачають незалежність, це може спровокувати нові валютні війни