Суд за “Автокразбанк” завершився – історія кременчуцького банківського проєкту і що з ним трапилось

Поділитися
Суд за “Автокразбанк” завершився – історія кременчуцького банківського проєкту і що з ним трапилось © Кременчуцький телеграфъ/facebook.com
Акціонер “Автокразбанку” судився із НБУ і доводив, що банк не є безнадійним

Перший апеляційний адміністративний суд не змінив рішення суду першої інстанції про віднесення колишнього одного з провідних банків України, зокрема щодо кредитування, ПАТ "АВТОКРАЗБАНК", до категорії неплатоспроможних. Відповідне рішення Національний банк України ухвалив ще у травні 2014 року. Однак один з акціонерів банку, який мав майже 25% акцій не погодився з рішенням регулятора і в 2021 році подав позов до суду, щодо оцінки правомірності рішення НБУ.

НБУ вважає, що рішення суду справедливе – банк був проблемним

“Національний банк вітає законне рішення суду апеляційної інстанції, яким підтверджено правомірність рішення про виведення ПАТ "АВТОКРАЗБАНК" з ринку.  Після віднесення ПАТ "АВТОКРАЗБАНК" до категорії проблемних у поданих банком до Національного банку програмах фінансового оздоровлення та капіталізації не передбачалось ефективних та своєчасних заходів, достатніх для відновлення його фінансового стану, ліквідності та платоспроможності. Це стало підставою для ухвалення рішення про віднесення ПАТ "АВТОКРАЗБАНК" до категорії неплатоспроможних з метою захисту інтересів вкладників і кредиторів”, – зазначає у коментарі начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

Стан справ з банком і подробиці згасання амбітного кременчуцького банківського проєкту

Публічне акціонерне товариство “Автокразбанк” було зареєстровано ще у 1993 році, проте банківською справою почало перейматися пізніше. Місцем реєстрації бізнесу завжди зазначалось місто Кременчук.

ПАТ є власником чотирьох торговельних марок та мав у власності понад 100 об'єктів нерухомості по всій території України, включно з окупованою частиною, зокрема в Криму, як про це можна дізнатись в аналітичному сервісі YouControl. В основному бізнес був розташований у Полтавській, Кіровоградській, Київській та Донецькій областях.

У приватній власності є землі, в тому числі у Київській області та інших регіонах. Офіційно статутний капітал банку складав 265 000 000 грн.

Під час початку російсько-української війни у 2014 році справи в банку почали стрімко погіршуватись. 

Після рішення про визнання банка ненадійним гравцем на фінансовому ринку, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про запровадження строком на 3 місяці тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ "АКБ Банк". 

Фондом здійснювався пошук інвестора або приймаючого банку. Однак якість активів по оцінці НБУ була настільки низькою, що жоден інвестор не погодився взяти собі цей бізнес. 

Правлінням Національного банку прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "АКБ Банк" з 29 серпня 2014 року. Тривалі судові процеси та спроби зупинити процес ліквідації остаточно завершились згаданим вище рішенням апеляційного суду.

У 2019 році після рішення про припинення банківської діяльності, ухвалено рішення про припинення юридичної особи.

Банк, за даними системи YouControl, мав зв'язки з кременчуцьким промисловим бізнесом, зокрема з відомим автовиробником та різними комерційно-торговельними компаніями, в тому числі тими, що мають зв'язки з фінансово-промисловими групами України.

Фонд гарантування вкладів подав станом на 2024 рік позовів до судів щодо діяльності АвтоКрАЗбанку у розмірі майже 1 млрд гривень. В більшості випадків, якщо вивчити матеріали судових справ, звернення до суду спрямовані на те, щоб виявити тих, хто вивів капітал з банку перед ухваленням регулятором, рішення про неплатоспроможність. 

Раніше, Національний банк України відзвітував про завершення нової нормативної бази щодо діяльності фінансового небанківського сектору. Такі рішення ухвалені для закриття прогалин, що виникли внаслідок прийняття Верховною Радою нового чи оновленого законодавства. Зокрема нова нормативна база НБУ стосується реагування на зміни  законах "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про страхування" і "Про кредитні спілки".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі