Через військову агресію РФ в Україні зросли ціни на продукти. У наступні місяці цього року в експертному середовищі очікують уповільнення темпів інфляції. Зокрема, Нацбанк покращив прогноз інфляції на 2023 рік з 18,7% до 14,8%. Експерти розповіли виданню «Фокус», що буде з цінами на продукти в Україні до кінця року.
Директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурин пояснив, що фактичний темп інфляції сповільнився до 0,2% у квітні по відношенню до березня.
«Таким чином, якщо не відбудеться різкого підняття цін на енергоресурси на світових ринках, споживчі ціни у багатьох категоріях можуть залишитися відносно стабільними до кінця року», — сказав він.
Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук зазначив, що очікує суттєвого уповільнення темпів зростання цін протягом поточного року.
Він також назвав вагомі фактори, які сприятимуть приборканню інфляції:
- слабкість внутрішнього споживчого попиту. Стагнація доходів населення та значне зменшення кількості споживачів через масову еміграцію може спонукати виробників до роботи з нижчою маржою заради збереження клієнтської бази;
- відсутність намірів влади значно переглядати комунальні тарифи. Підняття тарифів, яке вже давно назріло, навряд чи відбудеться протягом поточного року, й заради збереження купівельної спроможності населення Держбюджет та державні монополії візьмуть тягар збитків на себе;
- стабільний обмінний курс. Прибутковість багатьох імпортних операцій значно зросла минулого року через існування подвійних курсів на готівковому та безготівковому ринках. Тож імпортери мають значний резерв для зниження маржі;
- зниження світових цін на агропродукцію. Воно відбувалося протягом минулого року й лише зараз тренд дуже поступово розвертається. При цьому внутрішня пропозиція овочів та фруктів має зрости завдяки визволенню значних територій на півдні України.
За словами експертів, різкі й несподівані стрибки цін на окремі продукти, як це було з гречкою, курячими яйцями та цибулею, до кінця 2023 року є малоймовірними.
Науковці з Інституту аграрної економіки прогнозують, що у найближчі декілька місяців ціни на крупи залишатимуться стабільними, але подальше їх зниження не відбуватиметься, або буде незначним в межах 1-2%. Це особливо стосується гречки, дефіциту якої у 2023 році вже не має бути.
Провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» наголосила, що у 2023 році не очікується несподіваних стрибків цін на основні види м’яса – яловичину, свинину та м’ясо птиці.
«Наразі передумов для цього немає. Однак, в умовах війни, з постійними ракетними атаками можливе знищення або руйнація виробничих потужностей з вирощування худоби і птиці, що може зумовити скорочення пропозиції основних видів м’яса й підвищення цін на нього», – резюмувала вона.
Через російську агресію чимало земель в Україні перетворилися на недоступні або непридатні для використання. Внаслідок чого, за даними Мінагрополітики, у 2022 році прямі збитки й непрямі втрати в сільському господарстві сумарно перевищили 40 млрд дол. Та, попри все, аграрії знайшли шляхи виходу. Один із них – релокація, завдяки якій агропродукцію вирощують в інших кліматичних зонах і задовольняють нею споживачів. Детальніше про це читайте у матеріалі Наталі Савченко «Релокація: продукти дорожчі, але вони є» на ZN.UA.