Стрес-тестування виявило суттєві проблеми в державних "Ощадбанку" і "Укрексімбанку". Згідно зі звітом НБУ про фінансову стабільність, оприлюдненому на сайті регулятора у вівторок, 60% портфеля державних банків складають кредити 20 відомих приватних бізнес-груп.
Ці кредити мають низьку якість і формують 81% всіх непрацюючих кредитів "Ощадбанку" і "Укрексімбанку". При цьому "Ощадбанк" і "Укрексімбанк" до теперішнього часу не змогли врегулювати проблемну заборгованість. Рівень корпоративних NPL знизився до 56,8% та все ще істотно перевищує показник приватних банків і банків з іноземним капіталом, крім російських (13,4%).
У НБУ відзначили, що нові кредити зазначених банків переважно прийнятної якості, однак їх кредитна політика повинна бути більш виваженою.
"Банки повинні здійснювати ефективну стратегію і дотримуватися її", - відзначають в регуляторі.
У НБУ також зазначили, що загальна потреба в капіталі одинадцяти банків за базовим стрес-тесту складає 35,3 млрд грн, з них у "Ощадбанку" і "Укрексімбанку" - 23,3 млрд грн.
"Результати стрес-тестування в цілому підтвердили, що за базовим сценарієм банки не стикаються з труднощами. Достатність капіталу фінустанов в прогнозному періоді зростає майже на 10 п.п. завдяки доходам (по статичному балансу). Однак навіть за базовим сценарієм у 11 банків виникає потреба в додатковому капіталі. у гривневому еквіваленті ця потреба оцінена в 35,3 млрд грн, її формують переважно держбанки ", - йдеться в звіті.
Нагадаємо, що Національний банк України в минулому місяці оштрафував чотири банки за порушення законодавства в сфері фінансового моніторингу. У числі порушників опинився і державний "Ощадбанк", який належним чином не аналізував фінансові операції своїх клієнтів.