Стратегія МЕРТ "Шлях до процвітання" є черговою пустушкою без конкретики

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Стратегія МЕРТ МЕРТ видав за чергову стратегію пустушку
Рекомендації міністерства з реформування економіки до непристойності вузькі.

Стратегія економічного розвитку Міністерства економічного розвитку і торгівлі під гучною назвою "Шлях до процвітання", в якій автори спробували сформулювати базові принципи реформування вітчизняної економіки, що загинається, є надто базовою і далекою від практичного застосування, не містить конкретики і наповнена зовсім загальними, зрозумілими навіть школяреві висновками.

Про це у своїй статті на DT.UA пише економічний оглядач Юлія Самаєва.

У результаті програма стала констатацією всього того, про що в уряді говорять не один місяць, не запропонувавши нічого нового, а головне - так і не позначивши тих самих шляхів до процвітання.

Читайте також: Українці не бачать реальної люстрації й реформ – дослідження

Тим часом питання створення дієвої стратегії економічного розвитку для України назріло вже давно. Наші обсяги промислового виробництва знижуються протягом останніх трьох років, інфляція перевищила 50-відсотковий поріг, ВВП тільки з початку цього року скоротився на 17,6%.

"По суті, документ визначає принципи, за якими розвиватиметься економіка: зниження регуляторного навантаження на підприємців, створення умов для розвитку бізнесу. Це, звичайно, не стратегія, тому що документ не містить ні планів, ні цілей, ні термінів їх досягнення. Це просто певна констатація ліберальних принципів розвитку економіки. Та й, за великим рахунком, ніякої іншої моделі, крім озвученої, Україна не має. Усі розмови про точки зростання й державні інвестиції, з урахуванням якості державного апарату, інституцій, майнових прав та іншого, безпідставні. Коли рівень нашого держапарату за якістю хоча б досягне рівня Румунії, тоді ми зможемо говорити про якусь "напівринкову" модель розвитку, якщо нам на той момент це ще буде цікаво", - упевнений економіст Павло Кухта.

Як пише Самаєва, рекомендації МЕРТ з реформування економіки до непристойності вузькі. "Загалом творці стратегії починають з цілком здорових припущень, що Україні необхідно почати перехід від сировинної економіки до виробництва товарів з високою доданою вартістю, розвивати малий і середній бізнес, підтримувати впровадження технологій. Для досягнення цих результатів, на думку авторів концепції, Україні необхідні іноземні інвестиції. І тільки. Так, мимохіть у документі згадується велика тіньова економіка, оцінювана в 50% ВВП (на думку деяких експертів, і всі 70%), але про реальні шляхи вивільнення цього потенційного ресурсу не сказано жодного слова, вся надія на іноземного інвестора. І надія досить амбіційна", - пише автор статті.

Основними реформами, необхідними для створення інвестиційно привабливої економіки, названо реформу судової системи, реформу державного управління, податкову реформу, приватизацію і дерегуляцію. Як підкреслюється в статті, список цей правильний, але далеко не вичерпний, а головне - він не пропонує для поліпшення ситуації конкретних кроків з термінами реалізації та проміжними результатами.

Читайте також: "Реформи" нинішнього Кабміну є окозамилюванням і спробами потрапити "пальцем в небо" – експерти

Автори в передмові написали, що "Шлях до процвітання" - це крик про допомогу, заклик до оперативних дій, до співробітництва уряду, парламенту, політичних партій та адміністрації президента. Але в підсумку не запропонували своїм адресатам реальних стратегічних рішень, яких від них очікують.

"За великим рахунком, молода й прогресивна команда Міністерства економічного розвитку і торгівлі, що на кожному кроці козиряє західною освітою і новаторськими підходами, видала документ, автором якого цілком могли б стати бюрократи старої школи з багаторічним стажем роботи та Академією держуправління за плечима. Він не відповідає не тільки на головні запитання бізнесу й інвесторів про те, як їм працювати і заробляти в цій країні, а й на цілком логічне запитання, а навіщо, власне, створювався сам документ?" - йдеться в статті.

"У результаті дійсно очікуваної та необхідної країні економічної стратегії ми не одержали, замість неї нам презентували чергову пустушку, яка нікого і ні до чого не зобов'язує, яскравий зразок марно витраченого часу і ресурсів", - вважає Самаєва.

Тим часом, за попередніми розрахунками міністерства, у першому кварталі 2015-го рівень тіньової економіки порівняно з відповідним періодом 2014-го збільшився ще на 5 п.п. - до 47% від обсягу офіційного ВВП.

Причому самі ж експерти відомства вважають, що причиною таких негативних тенденцій стало розчарування суб'єктів економічної діяльності в поліпшенні економічної та політичної ситуації найближчим часом. Кредит довіри до влади себе вичерпав, і бізнес повертає старі й винаходить нові схеми приховування реальних прибутків і ухиляння від сплати податків. Підприємці, які донедавна сподівалися, що реформи все ж таки розпочнуться, в це вже не вірять. І що більше популістських і беззмістовних документів видає уряд, то сильніша ця зневіра, констатується в статті.

Детальніше про імітацію реформ читайте в статті Юлії Самаєвої Черговий глухий кут на шляху до процвітання у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі