Телефонна розмова двох президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського, яка відбулася ще в липні, призвела до міжнародного скандалу. Згідно опублікованого скрипта розмови глав держав, виявилося, що Володимир Зеленський досить критично ставиться до допомоги Європейського Союзу Україні. У розмові з Трампом президент України погодився з американським лідером, що європейські країни роблять недостатньо в питаннях, пов'язаних з санкціями проти РФ. Але все це не зовсім вірно. Зеленський не суперечив Трампу, навіть коли президент США говорив суперечливі речі. У екс-коміка на те були вагомі причини, адже він розмовляв і намагався бути милим, зі співрозмовником який, як відомо, любить лестощі, пише журналіст Леонід Бершидський в своїй статті для Bloomberg.
Як зазначає автор, порівняти звіти сум наданої фіндопомоги від США і ЄС для України практично неможливо, але є певні шляхи які допоможуть розібратися з цим.
За даними Агентства США з міжнародного розвитку, всі відомства федерального американського уряду надали Україні в 2014-2019 фінансових роках пряму фінансову допомогу на суму близько 2,1 мільярда доларів (варто звернути увагу що агентство, не має повні дані за 2018 і 2019 роки) Дані з інших джерел, таких як: веб-сайту Foreignassistance.gov і Центру міжнародної допомоги в області безпеки, який перебуває у Вашингтоні вказують на те, що в цілому для України було виділено близько 2,7 мільярда доларів за цей же фінперіод.
Як не крути, пряма допомога США Україні з моменту її Революції гідності становила від 2 до 3 мільярдів доларів. Вашингтон також надавав гарантії по кредитах на 3 млрд доларів.
Це не можливо порівняти з допомогу, яку ЄС разом з європейськими фінансовими інститутами надавала Києву за останні п'ять років для підтримки реформ, адже загальна сума грантів і позик перевищила 15 мільярдів євро.
Тут варто зазначити, що більша частина цієї допомоги була в формі боргу. Коли ЄС вперше розробив український пакет в 2014 році, він становив 12,8 мільярда євро, і тільки 879 мільйонів євро з них повинні були стати грантами. Таким чином, коли мова йде про гроші, які Україна не повинна виплачувати то, тут США є більшим донором.
Але виходячи з даних від Міністерства економіки України, які здійснюють власний моніторинг технічної допомоги від зарубіжних країн, США надають більше коштів, ніж ЄС і все його країни і інститути разом узяті.
Відповідно, це є однією з причин, по якій Зеленський сказав Трампу, що "Європейський Союз повинен бути нашим стратегічним партнером, але технічно Сполучені Штати надають більше". Але мова йде не тільки про цифри.
Український президент заявив чолі США в липні, що він особливо вдячний США за підтримку України в обороні. Дійсно, в допомоги США набагато більше виділяється сум для безпеки, ніж в європейському пакеті допомоги. Європа більше стурбована такими речами, як державне управління та верховенство закону, - і на цьому фронті Зеленський досяг успіху. (Це може допомогти тому, що його кандидатура на пост прем'єр-міністра, Олексія Гончарука, раніше була головою Бюро по поліпшенню регулювання, що фінансується ЄС проекту з інституційного будівництва.)
У той час як цей вид допомоги є цінним і допомагає підтримувати надію, все ж коли-небудь, Україна вступить до ЄС, то США зосереджені на тому, щоб допомогти Україні протистояти російському військовому тиску.
Зеленський також згадав під час розмови з Трампом, що він цінує готовність США продовжувати посилювати санкції проти Росії. У той час, як Європа м'якше ставиться до Росії і залишається ключовим торговим партнером для країн союзу. З тих пір, як зміст дзвінка піддався розголосу, Зеленський пояснив, що він стурбований рішенням Ради Європи про відновлення членства Росії і відсутністю європейського опору в проекті газопроводу "Північний потік-2", призначеному для скорочення доходів України від газу. транзит. Адже США противник будування трубопроводу.
Іншими словами, навіть якщо ЄС в цілому надає більше допомоги, внесок США в кампанію України за твердженням своєї незалежності включає в себе однаково жорстку позицію по відношенню до Росії. Ця позиція посилює позицію Зеленського в будь-яких переговорах з РФ про припинення війни на сході України. США не беруть участі в цих переговорах - їх посередниками в цьому питанні є Німеччина і Франція - але Зеленський побоюється, що, якщо у Вашингтона не буде підтримки, європейці можуть підштовхнути його до неприйнятних компромісів, резюмує автор.