Соціальне забезпечення: які види пенсії існують для військових

Поділитися
Зараз це питання хвилює багатьох.

Багато українців стали на захист нашої країни з перших днів повномасштабного вторгнення. Українським законодавством передбачено декілька видів пенсійного забезпечення для військовослужбовців.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців регулює закон, ухвалений у 1992 році, пише «Економічна правда». Він встановлює особливі умови розрахунку розмірів пенсій, а також вимоги щодо стажу та віку виходу на заслужений відпочинок. За 30 років закон неодноразово змінювали, у підсумку пільги поширили не лише на військовослужбовців, а й на співробітників силових органів:

  • Національне антикорупційне бюро;
  • Служба судової охорони;
  • Управління державної охорони;
  • Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації;
  • Служба безпеки України;
  • Державна інспекція техногенної безпеки;
  • Державна прикордонна служба;
  • Державна служба з надзвичайних ситуацій;
  • Державна кримінально-виконавча служба;
  • Податкова міліція;
  • Бюро економічної безпеки.

Відповідно до закону, військовослужбовці можуть отримувати пенсії у трьох випадках:

  • за вислугу років (аналогічно пенсії за віком);
  • у разі настання інвалідності;
  • у разі загибелі (пенсію отримуватимуть близькі родичі).

Крім регулярних пенсійних виплат, військові та їхні родичі можуть отримувати ще й одноразові виплати. Зазвичай ці виплати регулюються іншими законами та постановами уряду.

Розмір пенсій військових розраховується у відсотках від грошового забезпечення (ставка та надбавки), яке вони отримували на момент настання права на пенсію. Держава обмежує розміри деяких видів пенсій військових. Однак є загальне правило: максимальний розмір виплат не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. У 2023 році це 20 930 грн на місяць.

Пенсія за вислугу років для військовослужбовців

Військовослужбовці або працівники силових структур можуть отримувати пенсію за вислугу років. Якщо вони мають вислугу 25 років і більше (незалежно від віку), то можуть отримати пенсію в розмірі 65% від свого грошового забезпечення (50% за 20 років вислуги плюс по 3% за кожен наступний рік).

Якщо їм виповнилося 45 років і вони мають 25 років страхового стажу, з яких мінімум половину становить військова служба або служба в силових структурах, вони отримуватимуть 50% від грошового забезпечення плюс по 1% за кожен додатковий рік понад 25 років стажу.

Мінімальний розмір пенсії за вислугу років не може бути меншим прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2 093 грн), а максимальний – 70% від грошового забезпечення. Для військових, які брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи, зробили виняток: до 100%.

Участь у бойових діях у воєнний час зараховується до вислуги років за пільговою схемою: один місяць служби рахується як три місяці вислуги. Такі військовослужбовці зможуть вийти на пенсію ще раніше.
Крім регулярних виплат, військові можуть отримати ще й одноразову. Її розмір залежить від вислуги років: 50% від щомісячного грошового забезпечення за кожен рік вислуги. Наприклад, при виході на пенсію після 25 років служби можна одноразово отримати 12,5 щомісячної зарплати.

Право на одноразову виплату мають і мобілізовані після звільнення. Вони отримають по 4% грошового забезпечення за кожен місяць служби, але не менше 25% місячного грошового забезпечення.

Більшість пільг щодо пенсії за вислугу років поширюються лише на кадрових військових або працівників силових органів. Мобілізовані мають набагато менше переваг.

Однією з таких є право учасників бойових дій (незалежно від того, військові це чи ні) на ранній вихід на пенсію: чоловіки – у 55 років, жінки – у 50 років.

    Пенсія за інвалідністю для військових

Ці пенсії розрізняють залежно від причин, за яких настала інвалідність. Їх розмір залежить від групи інвалідності і вимірюється у процентах від грошового забезпечення, яке той отримував.

Перший вид – пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок війни. Мова про поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті тощо. Розміри таких виплат складають:

  • I група інвалідності – 100% грошового забезпечення (але не менше 5025 грн);
  • II група інвалідності – 80% грошового забезпечення (але не менше 4610 грн);
  • III група інвалідності – 60% грошового забезпечення (але не менше 4396 грн).

Другий вид – пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з війною. Розміри таких виплат складають:

  • I група інвалідності – 70% грошового забезпечення (але не менше 4605 грн);
  • II група інвалідності – 60% грошового забезпечення (але не менше 4396 грн);
  • III група інвалідності – 40% грошового забезпечення (але не менше 4186 грн).

Військовий отримуватиме цю пенсію у разі, якщо інвалідність настала під час служби та 3 місяців по її закінченню чи пізніше, але за умови, що її спричинила травма чи захворювання, отримані під час служби.

Крім пенсійних виплат, військові, які отримали інвалідність під час несення служби, отримують ще й одноразові виплати. Їх розмір складає: у разі отримання інвалідності I групи – 400 прожиткових мінімумів (1,073 млн грн); II групи – 300 (805,2 тис грн); III групи – 250 (671 тис грн).

Пенсія по втраті годувальника з числа військовослужбовців

Її отримують близькі родичі військовослужбовця, який загинув або зник безвісти під час бойових дій. Зокрема, право на ці пенсії мають неповнолітні діти, непрацездатні батьки, дружина або чоловік.

Розмір пенсії по втраті годувальника залежить від причин загибелі та кількості неповнолітніх дітей.

Повнолітнім утриманцям тих військових, які загинули під час війни, держава виплачує по 70% їхнього грошового забезпечення. Стільки ж виплачується на неповнолітню дитину, але якщо дітей двоє і більше, то розмір пенсії на кожну з них складе по 50% від грошового забезпечення. Так, на родину військового, яка складається з дружини, матері та двох неповнолітніх дітей, держава виплачуватиме 240% грошового забезпечення (по 70% дружині та матері і по 50% кожній дитині).

Якщо ж військовий загинув не внаслідок бойових дій, держава виплачує по 30% від його грошового забезпечення на кожного близького родича, для якого доходи такого військовослужбовця були основним джерелом засобів для існування.

Мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника складає 2 прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність – 4186 грн на місяць.

Крім пенсії по втраті годувальника, родичі військових та мобілізованих, які загинули під час війни, отримують 15 млн грн одноразової допомоги. Цю суму розподіляють на рівні частини між близькими родичами загиблого. На ці кошти не можуть претендувати родичі військового, які проживають у РФ чи Білорусі.

Військовослужбовці можуть розраховувати на певні пільги від держави. Серед них – безкоштовний проїзд, юридична допомога, оздоровлення дітей тощо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі