Що робити у разі, якщо вам прилетіло, — поради фізичним і юридичним особам

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Що робити у разі, якщо вам прилетіло, — поради фізичним і юридичним особам © EPA-EFE/IGOR TKACHENKO

Ми поступово звикаємо жити під обстрілами, намагаючись підтримувати звичний ритм життя. Нам потрібно виховувати дітей, заробляти гроші, турбуватися про старих батьків, донатити на ЗСУ. Втім, якщо так сталося, що у ваш будинок або комерційне приміщення прилетіла ворожа ракета чи снаряд, то в цій ситуації алгоритм дій відрізнятиметься від звичного. І тут важливо знати наперед, як саме діяти.

Рекомендації

По-перше, і не посміхайтеся, бо доведеться відновити заряд вогнегасників. Вогнегасники допоможуть уникнути великої пожежі та її поширення. Адже «прильоти» дуже часто супроводжуються саме пожежами. Скільки саме потрібно вогнегасників, яких розмірів і де їх розмістити, залежить від об’єкта.

По-друге, не завадить заздалегідь підготувати важливі документи — право власності на об’єкт, технічний паспорт або виписки з реєстру, акт землеволодіння, договори на електро-, газоспоживання та водопостачання тощо. Бажано всі ці документи відсканувати, а оригінали зберігати у сейфі або банківській комірці. До них також слід додати свідоцтва про народження, про одруження, паспорт внутрішній і закордонний і дипломи про освіту. Копії останніх документів залишити вдома, а оригінали зберігати в надійному місці, наприклад, у підвалі, де їх пошкодити важко.

Виклики служб

Якщо подія сталася — є знищення або пошкодження вашого майна, то треба зафіксувати її якомога швидше. Подію фіксують: поліція (зателефонуйте 102 для складання протоколу руйнувань і відкриття кримінального провадження); пожежники (складають акт про пожежу); служба з надзвичайних ситуацій (для розмінування); екологи.

Завдання власника — отримати копії актів або виписки з них. В актах зазначаються: дата пошкодження, час і місце, причина, прямі та непрямі збитки.

Протокол руйнувань/пошкодження в подальшому використовується для подання в Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені та пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів і диверсій, спричинених збройною агресією РФ. Крім того, ці відомості вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Завдання власника — проконтролювати, щоб відомості дійсно було внесено.

Виклик екологічної інспекції України можливо здійснити, зателефонувавши на гарячу лінію +38-096-756-83-66. Екологічна інспекція фіксує збитки, завдані землям сільськогосподарського призначення та ґрунтам у разі ракетного удару (уламки ракет або боєприпасів, перекопування землі при побудові фортифікаційних споруд, забруднення землі в результаті використання фосфорних боєприпасів тощо). Після цього власник має подати запит/заяву для отримання зафіксованої інформації.

Обов’язково слід викликати представника сільської/селищної/міської ради, звернувшись із заявою до старости чи голови, а у разі їхньої відсутності звернутися до представника військово-цивільної адміністрації щодо складання акта обстеження житла.

Навіть якщо ваш будинок не зазнав суттєвих руйнувань або пожежі, а тільки були вибиті шибки і/або з’явилися тріщини по стінах, такі пошкодження також підлягають відшкодуванню і мають бути зафіксовані.

Публічна інформація

Існують також незалежні джерела інформації, які є в Інтернеті. Вони також фіксують «прильоти» і можуть стати в пригоді заявнику для міжнародних судів. Їхню інформацію також бажано скопіювати в свій архів для передачі відповідним службам.

Ще доцільно зібрати свідчення очевидців події, які складаються в довільній формі й можуть містити фото- і відеоматеріали безпосередньо під час події та після неї. Усні та письмові свідчення очевидців — родичів, сусідів тощо — з детальним описом характеру пошкоджень будівлі та майна в ній. Обов’язковим у цих поясненнях є інформація про осіб, які дали свої свідчення, — їхні паспортні дані та підписи.

Доцільно також зібрати всю інформацію зі ЗМІ. Не забувайте робити скріни (фото екрана), бо іноді ця інформація «зникає» із Інтернету. Часом навіть варто сфотографувати екран комп’ютера на свій телефон і зберегти цю інформацію на різних носіях і в хмарі.

Самофіксація

Треба провести фотофіксацію пошкодженого майна в такий спосіб, щоб можна було ідентифікувати місце події та час фіксації події. Для цього слід вивести на телефон або камеру поточну дату фіксації і знімати так, щоб було видно об’єкти неподалік на загальних фото. Для цього можна почати з кругового відео і фото.

Також потрібно зробити детальні фото всіх пошкоджень і цінних предметів. Фото (і всі інші документи) слід зберегти на кількох носіях і бажано в хмарі для завантаження у «Дію» та для передачі комісії, яка вирішуватиме питання про розмір пошкоджень.

Одночасно необхідно зробити детальний опис пошкоджень і записати їх на папері, а також на голосовому носії.

Якщо є фото та/або відео до того, як сталася подія, їх доцільно додати до фотозйомки пошкоджень і руйнувань. Такі матеріали будуть додатковим доказом пошкодження або руйнування майна.

При невеликих пошкодженнях також слід зробити фотофіксацію будинку ззовні для його прив’язки до місцевості.

Відшкодування

21 липня 2023 року постановою Кабміну №858 були внесені суттєві зміни у законодавство про відшкодування. Зокрема, тепер відшкодовуватимуть самостійно виконані ремонти. У разі, якщо ремонтні роботи було частково проведено на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт і заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, якої не було виконано на дату подання заяви.

Інформація щодо пошкоджених/знищених будинків у паперовому вигляді подається із заявою до спеціальної комісії, створеної на місцевому рівні, для чого доцільно звернутися до відповідного ЦНАПу. Комісії наразі створені або створюються на рівні місцевих органів самоврядування, і їм надається 30 днів для прийняття рішення про виплату компенсації за пошкоджене/знищене майно або про відмову у такій виплаті. Якщо заяву подано раніше дати створення комісії, то 30 днів відраховуються з моменту її створення.

При розгляді матеріалів комісія вносить дані до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, який веде Мінцифри. Весь процес на сьогодні максимально цифровізований, у власника навіть буде власний кабінет, де розміщуються всі матеріали й протоколи засідання комісії.

Також комісія повинна розглядати матеріали, які власники розмістили у «Дії».

Для власників одноквартирних будинків або квартир, де не пошкоджено місця загального користування, призначатиметься компенсація залежно від категорії пошкоджень — А та Б. При невеликих пошкодженнях (категорія А) компенсація призначається у розмірі 200 тис. грн і сплачується на спеціальний рахунок, відкритий у банку. У разі необхідності виконати капітальний ремонт (категорія Б) сума визначається на основі обстеження та розбивається на дві частини — 70%, які перераховуються одразу, та 30% після завершення виконання відновлюваних робіт.

Неприємною особливістю при поданні заяви є необхідність надати витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості». Але якщо заявник не подав такого витягу, то комісія самостійно надсилає запити до структурного підрозділу апарату МВС, аби отримати довідку про відсутність (наявність) судимості.

Утім, пам’ятайте, що ніхто більше за вас не зацікавлений в отриманні компенсації за майно, пошкоджене в результаті агресії РФ.

Для юридичних осіб

Для юросіб основні моменти на початку ті ж самі — виклик поліції, фіксація пошкоджень, відкриття кримінального провадження, але є деталі, що пов'язані саме із бізнесом. Ці деталі видно на наведеному нижче рисунку.

Якщо фізичним особам відшкодування здійснюється за рахунок державних коштів, то відшкодування юридичним особам можна отримати через міжнародні суди або через Реєстр пошкодженого майна, який створюється в Нідерландах.

Спочатку юридичним особам необхідно підготувати всі документи щодо прав власності на довго- та короткострокові активи компанії, документи фінансової звітності з розшифровками та інші докази діяльності компанії, які буде використано для оцінки як прямих збитків, так і упущеної вигоди. Це можуть бути такі документи, як генеральний план забудови, інвентаризаційні відомості, технічні паспорти, кошториси, фотофіксація активів у поточному стані до пошкоджень, акти введення в експлуатацію, звіти про технічний стан активів, товарно-транспортні накладні, документи на придбання та будівництво активів тощо.

Окрім отримання актів про пошкодження, пожежу, розмінування, екологію, юридичним особам необхідно скласти акти на залишки готової продукції, акти огляду та оцінки технічного стану та можливості відновлення активів, усунення пошкоджень. Усі ці документи складаються відповідними фахівцями та надаються оцінювачам, аби оцінити величину відшкодування. Для приватних юридичних осіб обстеження пошкоджень та оцінка розміру відшкодувань є платною послугою.

Після проведення оцінки інформація фіксується на сайті генерального прокурора та на спеціальному сайті, створеному за підтримки президента України для документування військових злочинів.

З пакетом документів юридичні особи повинні звернутися до суду в Україні. Позитивне рішення суду в подальшому можна використати в міжнародних судах. Також передбачається, що ці документи вноситимуть до Реєстру знищеного та пошкодженого майна, який наразі створюється в Нідерландах.

Утім, слід усвідомлювати, що процеси у міжнародних судах є дуже дорогими, а використання реєстру в Нідерландах може обійтися значно дешевше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі