"Якщо сегмент ринку постачання газу для промислових споживачів лібералізований, то в сегменті населення та підприємств теплокомунальної енергетики, навіть зі збереженням існуючої системи субсидій, до 50% ринку може бути конкурентним. Щоб зробити конкурентним решту ринку, треба працювати спільно з урядом і Мінсоцполітики над монетизацією субсидій", - наголосив він.
"Оскільки ми як регулятор втратили прямі інструменти з адміністративного визначення цін на газ, то другий блок, який нас цікавить, це ті природні монополії, на які ми впливаємо. По-перше, оператор газотранспортної системи України ПАТ "Укртрансгаз". Необхідно, щоб рішення, яке ми прийняли торік щодо стимулюючого тарифоутворення, дійсно запрацювало. Для цього важливо, щоб було врегульовано питання щодо транзиту газу українською ГТС після 2019 р. Це було б дуже позитивно для країни, для компанії та споживачів. Для споживачів це означатиме зменшення ставки із сьогоднішніх 12,47 дол. (тариф на вхід у ГТС. - ред.) відповідно до зменшення регуляторної бази капіталу", - заявив Вовк.
На його думку, для компанії це означатиме, що "нарешті вона буде вільною в своїй операційній діяльності".
"Ще одна природна монополія, на яку ми маємо безпосередній вплив, - це розподіл природного газу. У нас є два питання. Перше - це формула, за якою сьогодні розраховується тариф на розподіл газу (облгазами. - ред.). Усі знають, що сьогодні діє формула "витрати+". Щоб перейти до стимулюючого тарифоутворення, необхідне рішення Верховної Ради щодо власності мереж. Без нього ми не можемо перейти до стимулюючого тарифоутворення для цих учасників ринку", - заявив Вовк.
Нагадаємо, що раніше Кабінет міністрів України прийняв рішення про запровадження можливості оплачувати рахунки за централізоване опалення впродовж декількох місяців. Новація буде розповсюджуватись тільки на тих громадян, які не отримують житлові субсидії. У місяць звернення необхідно буде сплатити 50% рахунку, іншу частину - рівномірно впродовж квітня-вересня наступного року, до початку наступного опалювального сезону
Детальніше про ринок газу читайте у статті Алли Єрьоменко "Створення ринку газу: імітація чи реальність?" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".