Санкції країн Заходу і заборона Росії на імпорт деяких продуктів у відповідь мали нульовий ефект на обсяг торгівлі між ЄС і РФ, свідчать результати дослідження бельгійського Центру європейських політично досліджень (CEPS).
Як наголошується в доповіді, європейські товаровиробники часто скаржаться на падіння експорту в Росію і пов'язують це з санкціями. Аналітики CEPS проаналізували товарообіг до і після введення санкцій, встановивши, частка країн ЄС у російському імпорті залишається незмінною – близько 50% всього імпорту РФ. Крім того, залишаються стабільними і частки США і Японії – приблизно по 3%.
"Основною проблемою при вивченні впливу санкцій ЄС є те, що їх введення збіглося з падінням цін на нафту і спадом у Росії", - зазначають експерти. На їхню думку, єдиною причиною скорочення експорту стало те, що економіка Росії у 2014 році увійшла в рецесію. У тому ж році почалося обвальне падіння цін на нафту і зниження доходів.
Автори доповіді припускають, що санкції могли завдати економіці Росії істотний збиток. "Але це вже інше питання", - вважають вони.
"Економічний вплив санкцій був близький до нуля, принаймні, з точки зору втраченого експорту з ЄС", - резюмують експерти.
Нагадаємо, що раніше Дослідницький центр світової економіки (CEPII) оцінив зниження експорту в РФ з 37 країн. На думку французьких експертів, під впливом санкцій експорт скоротився на 60 млрд доларів, що становить близько 0,3% річного ВВП країн ЄС.