"Окупанти використовують українські корисні копалини, наприклад, вугілля. І навіть якщо реалізують його або використовують у виробничих циклах, зокрема, в РФ, доходи йдуть в кишені ділків, які організовують тіньові схеми", - підкреслив міністр.
"Це виключно схема, щоб не виділяти кошти з бюджету РФ. Навіщо ж виділяти кошти з бюджету (на окуповані території - ред.), якщо поруч - українські надра? Розкрадай, але забезпечуй реалізацію. Тому вугілля дуже часто йде за кордон. Або його можна "прилаштувати" за корупційною схемою на території РФ, саме "прилаштувати", але для цього на нього потрібно значно занизити ціну", - сказав міністр.
У ЗМІ регулярно з'являється інформація про те, що вугілля, яке потрапляє в ЄС, - з Донбасу. Це не означає, що схеми заохочуються, просто присутня підробка документів, що це російське вугілля.
"Українське вугілля перетинає лінію російсько-українського кордону, яка зараз не контролюється українською владою, далі проходять різні маніпуляції, і вже за документами відвантажене українське вугілля має інше походження. Дуже складно встановити, наприклад, в Італії, що вугілля, яке за документами російське, йде з Росії, насправді українське.
Південна Осетія та інші невизнані квазідержавні утворення широко використовуються, щоб плутати сліди. Наприклад, компанія, розташована в Південній Осетії, де є Південно-Осетинський банк, який має кореспондентські рахунки в Російській Федерації. Утворюється така система, коли компанія, яка створена, або фізично існує на окупованих територіях України, відкриває рахунок в банку, створеному державними утвореннями. А насправді, це просто облікова електронна система, яка з'єднана з електронною системою "прокладки" в Південній Осетії, а ця платформа має доступ до російському банку. Все це забезпечується доступом до фінансової системи РФ. Таким чином і пов'язані фінансова система РФ і окуповані території" - відстежив ланцюжок Вадим Черниш.
Україна неодноразово ловила Москву на крадіжці сировини на території Донбасу. У Міненерго Росії заявляли, що не крадуть, а "купують" донбаське вугілля (переважно, високоякісний антрацит, шахти з видобутку якого розташовані на окупованій території) і потім використовують на Новочеркаській ГРЕС, а також експортують в деякі країни, звідки він повертається в Україну вже як закуплений там.
Нагадаємо, 26 січня 2018 року США розширили список фізичних і юридичних осіб РФ та окупованих нею територій України, на яких поширюються санкції. У нього потрапили і 12 "чиновників" ОРДЛО, причетних до торгівлі краденим українським вугіллям.
Найбільш скандальним фігурантом у цьому списку був екс-"міністр доходів і зборів ДНР" Олександр Тимофєєв на прізвисько "Ташкент" (після вбивства в Донецьку ватажка "ДНР" Олександра Захарченка виїхав до РФ – ред.). В одному з інтерв'ю Тимофєєв хвалився тим, що "ДНР" нібито торгує з Китаєм, Італією, Іспанією та Францією.
У списку санкцій опинився й колишній заступник "міністра палива та енергетики ЛНР" Олександр Мельничук, який є організатором схеми поставок вугілля з окупованого Донбасу до країн Європейського союзу. Зокрема, через "прокладку" DonCoalTrade, зареєстровану в польському Катовіце.
У лютому група ІС повідомляла про те, що незаконно видобуте на тимчасово окупованій території Донбасу українське вугілля може також постачатися до Туреччини через морські порти окупованої РФ Абхазії.