Росія вимагає від України і Європейського союзу прописати в Угоді про асоціацію гарантії для РФ у сфері торгівлі енергоносіями.
В документі "Пропозиції російської сторони щодо внесення поправок Угоди про асоціацію між ЄС та державами - членами ЄС з одного боку та Україною з іншого боку в цілях мінімізації ризиків, що виникають від набрання чинності зазначеної угоди", який є в розпорядженні ZN.UA (дивитися документ), російська сторона пропонує доповнити главу 11 Угоди про асоціацію "Питання, пов'язані з торгівлею енергоносіями".
Статтю 274 Угоди про асоціацію російська сторона бачить з доповненням, виділеними жирним курсивом: "...Беручи до уваги перспективи подальшої інтеграції ринків енергоносіїв, кожна із Сторін враховує дані про енергосистеми і потужності іншої Сторони [, а також зобов'язання кожної із Сторін перед третіми сторонами у даній сфері,] при прийнятті програмних документів, що стосуються сценаріїв розвитку попиту і пропозиції, стикувальних вузлів, стратегій в області енергетики і планів розвитку інфраструктури".
Крім того, пропонується доповнити Главу 11 Угоди в кінці статтею наступного змісту:
"Положення цієї Глави застосовуються без шкоди для договорів у сфері торгівлі енергоносіями між господарюючими суб'єктами Української сторони і господарюючими суб'єктами третіх країн, укладеними до набрання чинності цієї Угоди і до закінчення терміну їх дії".
"Однак, оскільки енергетика - предмет зовсім інших переговорів, і спочатку, на першій тристоронній міністерській зустрічі два місяці тому, було домовлено обговорювати російські "стурбованості" щодо Угоди про асоціацію в трьох сферах (нагадаємо, що це технічне регулювання; санітарні та фітосанітарні заходи (СФС); митне адміністрування), то навряд чи в найближчу п'ятницю в Брюсселі українська і європейська сторони підтримають ініціативу росіян розширити тематику зустрічі", - пише оглядач ZN.UA Тетяна Силіна в статті Росія - країна гуав і манго.
Нагадаємо, Росія висунула Україні та ЄС свій список змін в Угоду про асоціацію. Серед іншого, документ передбачає виключення зі взаємної лібералізації торгівлі України з ЄС близько 20% товарів, а також прописати угоду таким чином, щоб вона дозволяла у подальшому інтегрувати Україну в Митний союз.
Відзначимо, в "Нафтогазі" сподіваються, що Угода з ЄС дозволить Україні захиститися від "Південного потоку".
Раніше повідомлялося, що переговори по газу Україна-ЄС-РФ заплановані на 16 вересня.