Росія через санкції різко скоротила обсяги запозичень на Заході

Поділитися
Росія через санкції різко скоротила обсяги запозичень на Заході Росія через санкції скоротила обсяги запозичень на Заході © mair.in.ua
Найбільш активно російський бізнес позичає в Китаї. Основними позичальниками стали "Роснефть" і "Газпром".

Російський бізнес напередодні літніх банківських санкцій Заходу різко скоротив обсяг запозичень в Європі і США.

Так, за останніми даними Центробанку, сальдо за зовнішніми запозиченнями (різниця між залученими і погашеними коштами російських компаній, за винятком банків та населення) у США скоротилося з 139 млн доларів у першому кварталі 2013 року до 44 млн доларів у першому кварталі 2014 року.

Показники за позиками у країнах Європи, які були традиційними ринками капіталу для російських компаній, стрімко скорочуються - в десятки разів, сальдо з низки європейських країн стало негативним. Компанії вже на початку року почали шукати нові джерела запозичень. Вибір, головним чином, припав на Китай - там російський бізнес у першому кварталі 2014 року залучив 13,16 млрд доларів, проти 32 млн доларів за аналогічний період минулого року. Основними позичальниками в Китаї стали "Роснефть", "Газпром", на них припадає близько 90% зазначеної суми, пишуть "Известия".

За даними ЦБ, в цілому позитивне сальдо за зовнішніми запозиченнями за рік скоротилося більш ніж у вісім разів - з 48,1 млрд доларів у першому кварталі 2013 року до 6 млрд доларів у першому кварталі 2014-го. Обсяг позик скоротився з 78 млрд доларів до 41,9 млрд доларів, сума погашень за той же період зросла з 29,9 млрд доларів до 35,9 млрд доларів. Китай вийшов на перше місце у рейтингу країн, де найбільш активно російські компанії залучають кошти. Також до трійки найбільш привабливих для російських підприємств країн увійшли Люксембург (сальдо - 652 млн доларів) і Японія (сальдо 435 млн доларів). Та якщо сальдо за запозиченнями у Люксембурзі за рік знизилось з 4,2 млрд доларів у першому кварталі 2013 року (але сальдо тим не менш залишилося позитивним), то в Японії - суттєво зросло (сальдо в першому кварталі 2013 року - 10 млн доларів).

Запозичення у країнах, що традиційно кредитували російський бізнес, скорочуються. Наприклад, сальдо за запозиченнями у Нідерландах в першому кварталі 2013 року становило 11,2 млрд доларів, а в цьому році даний показник має від'ємне значення (мінус 1,3 млрд доларів). Від'ємне сальдо спостерігається і за запозиченнями у Великобританії (мінус 4,6 млрд доларів проти плюс 10,8 млрд доларів у січні-березні 2013 року). Щодо Ірландії та сама картина (сальдо в першому кварталі 2014 року - мінус 1,4 млрд доларів, в аналогічному періоді минулого року позитивне сальдо досягало 10 млрд доларів). За запозиченнями в Швейцарії сальдо змінило полярність - з 173 млн доларів до мінус 2 млн доларів, в Канаді - з 147 млн доларів до мінус 23 млн доларів.

За запозиченнями на Кіпрі зберігається позитивне сальдо (395 млн доларів в першому кварталі 2014 року), але в аналогічному періоді минулого року цей показник сягав 5,53 млрд доларів - падіння в 14 разів. У Фінляндії позитивне сальдо впало з 217 млн доларів до 23 млн доларів.

Експерти відзначають, що переорієнтація на нові ринки (Китай, Японія) у російського бізнесу все ж була прогнозована в світлі низки подій - справа Сноудена (якого в підсумку прихистила лише Росія), сирійська криза (яка вирішилась фактично також на користь Росії) і, нарешті, українська криза. !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі