Російська економіка вкотре кидає виклик провісникам майбутнього — The Economist

Поділитися
Напередодні виборів Владімір Путін, схоже, взяв інфляцію під контроль.

За два останні роки російська економіка не раз кидала виклик віщунам. Фінансовий крах, широко передбачений навесні 2022 року, так і не настав. Економіка впала в рецесію, але вона виявилася менш серйозною, ніж очікувалося, і тривала недовго.

Останнім лякаючим фактором стала інфляція. Минулого року ціни стрімко зростали, і економісти вважали, що вони можуть вийти з-під контролю. Навіть Владімір Путін занепокоївся, у лютому він закликав чиновників приділити "особливу увагу" зростанню цін, повідомляє The Economist.

Однак російська економіка знову доводить, що песимісти помиляються. Очікується, що дані, які буде опубліковано 13 березня, покажуть, що в лютому ціни зросли на 0,6% у місячному обчисленні, порівняно з 1,1% наприкінці минулого року. У річному обчисленні інфляція, ймовірно, більше не зростає, досягнувши 7,5% у листопаді.

Більшість аналітиків очікують, що незабаром цей показник знизиться до 4%, а побоювання домогосподарств щодо майбутньої інфляції зменшились. Результат президентських виборів у Росії є вирішеним, але якби вони були конкурентними, ці цифри не зашкодили б Путіну.

Росія, схоже, рухається до "м'якої посадки", за якої інфляція сповільнюється, не руйнуючи економіку. Показники зараз відповідають тенденції, що існувала до початку повномасштабної війни — торік ВВП зріс у реальному вираженні більш ніж на 3%. Рівень безробіття залишається доволі низьким. Практично немає ознак тяжкого становища компаній, ба більше, рівень закриття підприємств нещодавно досяг восьмирічного мінімуму.

Московська біржа сподівається, що цього року відбудеться понад 20 первинних публічних продажів акцій порівняно з дев'ятьма торік. Останні дані про економічну активність у режимі реального часу досить переконливі.

"Стійкість російської економіки частково є наслідком вжитих раніше заходів стимулювання. Останніми роками корпорації та домогосподарства накопичили значні грошові кошти, що дало їм змогу продовжувати витрачати гроші навіть у період високої інфляції та уникнути дефолту в умовах високої вартості запозичень", — повідомляє видання.

Як і в інших регіонах світу, падіння попиту на робочу силу призвело в основному до скорочення незаповнених вакансій, а не до зменшення кількості зайнятих. Підприємства, що раніше належали західним власникам, знову відкрилися під новим російським керівництвом, зазначає Центральний банк у своєму недавньому звіті.

Російські компанії налагодили міцні ланцюжки поставок з "дружніми" країнами. Більше половини імпорту товарів надходить з Китаю, що вдвічі більше, ніж до лютого 2022 року. Зважаючи на налагодження нових торговельних відносин російські експортери наважуються підвищувати ціни, що сприяє зростанню доходів і прибутку. Наприклад, знижка на нафту, яку Росія пропонує китайським покупцям, знизилася з більш ніж 10% на початку 2022 року до приблизно 5% сьогодні. І справа не тільки в нафті.

Як відомо кожному росіянину, інфляцію ніколи не можна перемогти по-справжньому. Чиновники Центрального банку Росії продовжують турбуватися, що інфляційні очікування залишаються занадто високими. Найбільше занепокоєння викликає те, що рубль може знецінитися або через зниження цін на нафту, або через черговий раунд серйозних санкцій, або якщо Китай втратить інтерес до підтримки Путіна.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі