«Росатом» фінансує будівництво АЕС в Туреччині, почав перерахунок 20 мільярдів

Поділитися
«Росатом» фінансує будівництво АЕС в Туреччині, почав перерахунок 20 мільярдів «Росатом» будуватиме в Туреччині АЕС © Smileus / Depositphotos
Росія забезпечила чверть імпорту сирої нафти в Туреччину та близько 45% закупівель природного газу в минулому році, що дало Москві величезне позитивне сальдо у двосторонній торгівлі.

Російська корпорація «Росатом» перераховує гроші дочірній компанії, яка будує атомну електростанцію вартістю 20 мільярдів доларів на середземноморському узбережжі Туреччини. Таким чином Кремль намагається зменшити ризики щодо відкладання проєкту через санкції.

Минулого тижня компанія направила близько 5 мільярдів доларів турецькому будівельнику, офіційно відомому як Akkuyu Nuclear JSC, а ще два подібні доларові перекази заплановано на цей і наступний тиждень Про це пише Bloomberg з посиланням на слова неназваних високопоставлених турецьких  чиновників, які безпосередньо знайомі з цим питанням.

Електростанція вважається критично важливою для Туреччини, якщо вона хоче задовольнити постійно зростаючі потреби в енергії, вона може  задовольнити 10% внутрішнього попиту країни на електроенергію, коли всі чотири реактори запрацюють. Росія та Туреччина мають економічні зв’язки десятиліттями, і президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган намагався не відштовхувати Кремль цілком  після того, як російські війська вторглися в Україну.

Проєкт отримав фінансування від найбільшого російського кредитора ПАТ «Сбербанк», який потрапив під санкції США та Європейського Союзу, а також від «Совкомбанку», який також потрапив під санкції.

Представники Akkuyu Nuclear JSC коментарів наразі не надали. Міністерство фінансів Туреччини відмовилося від коментарів.

Фінансування покриє всі закупівельні потреби для проєкту Akkuyu протягом наступних двох років, заявили турецькі офіційні особи, попросивши не називати їх імен через чутливість питання.

Фінансований Росією реактор у Туреччині

Роботи над першим реактором, відомим як Аккую 1, почалися в 2018 році, а два роки потому інженери приступили до роботи над Аккую 2. Роботи планується завершити до 2026 року.

Один із чиновників назвав ці перекази жестом доброї волі з боку російського президента Путіна задля певної ролі Ердогана в знаковій угоді, яка, як очікується, розблокує експорт зерна з України та зменшить занепокоєння щодо глобальної продовольчої кризи. Переговори двох лідерів мають відбутися в Сочі 5 серпня.

Турецька сторона стверджує, що експорт зерна з України може початися протягом тижня.

У березні Росатом заявив, що має право продати до 49% Аккую інвестору, але має всі «необхідні ресурси та інструменти для успішної реалізації проєкту», навіть якщо фінансує будівництво самостійно. "Виробництво та поставка обладнання" для заводу відбувалися за графіком, повідомили в "Росатомі".

Російсько-турецькі зв’язки

Крім нафтопереробного заводу, побудованого колишнім Радянським Союзом поблизу міста Аліага в 1970-х роках, російські інженери розробили інші проєкти з цього індустріального центру Туреччини, включаючи алюмінієвий завод, текстильні та скляні підприємства.

Варто додати, що Туреччина також купила у Москви системи протиракетної оборони після того, як їй не вдалося укласти угоду з традиційними союзниками по НАТО, включаючи США.

Росія залишається важливим джерелом постачання енергоресурсів для Туреччини. Вона забезпечила чверть імпорту сирої нафти в Туреччину та близько 45% закупівель природного газу в минулому році, що дало Москві величезне позитивне сальдо у двосторонній торгівлі.

Обидві країни зараз працюють над механізмом, який дозволить Туреччині оплачувати частину або всі закупівлі енергії з Росії в лірах, повідомив турецький центральний банк у четвер.

Економічна вразливість Анкари

Усвідомлюючи економічну вразливість Анкари, європейські союзники та США не чинили тиску на Ердогана, щоб той прийняв санкції проти російських компаній і посадовців.

Утримуючись від приєднання до більшості західних санкцій, член Організації Північноатлантичного договору Туреччина активно висловлювала свою підтримку Україні. Компанія, очолювана зятем Ердогана, надала десятки бойових безпілотників для підтримки українських військових.

Раніше ми повідомляли, що успіх Росії в захопленні ЧАЕС – не випадковість: за даними джерел агентства Reuters, там ще з 2021 року працювали російські агенти. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі