Успіх Росії в захопленні ЧАЕС – не випадковість: там ще з 2021 року працювали російські агенти – Reuters

Поділитися
Успіх Росії в захопленні ЧАЕС – не випадковість: там ще з 2021 року працювали російські агенти – Reuters © КМДА, Олексій Самсонов
Захоплення станції відкривало найкоротший шлях для наступу на Київ, але окупанти недооцінили силу українців.

Швидке захоплення ЧАЕС було не випадковим успіхом для армії Росії, а частиною тривалої операції Кремля із проникнення секретних агентів в Україну, свідчить розслідування агентства Reuters.

Російським окупантам, які вдень 24 лютого на бронемашинах наблизилися до ЧАЕС, вистачило дві години, щоб 169 бійців української Нацгвардії склали зброю без бою, після чого їх захопили у полон. Начальника охорони ЧАЕС Валентина Вітра на той момент не було на робочому місці. Під час телефонної розмови він порадив командиру частини Нацгвардії не чинити опір росіянам. Зараз Вітра підозрюють у держзраді. 

Державне бюро розслідувань проводить перевірку того, чи законно діяла Національна гвардія, здавши зброю ворогу. У Нацгвардії виправдовують дії свого підрозділу ризиками конфлікту на ядерному майданчику. Крім того, ДБР веде розслідування щодо ексначальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова за підозрою у передачі іноземній державі даних, які стосуються безпеки ЧАЕС. До призначення в СБУ Наумов працював в Агентстві з управління Зоною відчуження.

За словами п’ятьох людей, обізнаних із процесом підготовки Кремля до вторгнення, оточення президента Владіміра Путіна вважало, що за допомогою введених завчасно агентів Росії знадобляться лише невеликі військові сили та кілька днів, щоб змусити адміністрацію президента України Володимира Зеленського піти у відставку, втекти або капітулювати.

Росія почала надсилати в Україну агентів під прикриттям у листопаді 2021 року. Вони мали налагодити контакти з посадовими особами, відповідальними за безпеку ЧАЕС.  За оплату українські чиновники передавали шпигунам РФ інформацію про військову готовність України.

Крім того, вияснилося, що співробітників ЧАЕС вербували в агенти КДБ вже після аварії 1986 року. Згодом ці офіцери офіційно стали частиною СБУ, але вони продовжували виконувати накази з Москви. «По суті, це були співробітники ФСБ», – говорить джерело.

За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, на момент вторгнення Росія мала агентів в українському секторі оборони, безпеки та правоохоронних органів. Він відмовився назвати імена, але сказав, що таких зрадників потрібно «нейтралізувати» будь-якою ціною.

Під час окупації ЧАЕС росіяни пошкодили та викрали майно на суму понад 135 мільйонів доларів, підрахунки ще тривають і можуть збільшитися, розказав голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Євгеній Крамаренко на початку червня.

Серед втраченого майна - 698 комп'ютерів, 344 машини, 1500 дозиметрів радіації, практично всі засоби пожежогасіння. Крім того, росіяни знищили програмне забезпечення, яке розроблялося спеціально для ЧАЕС, є незамінним та безцінним.

На деякому украденому обладнанні були встановлені GPS-трекери, за якими робітники ЧАЕС змогли відслідкувати його місцеположення: його повезли в Білорусь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі