Рівень тіньової економіки в Україні знизився до 32% ВВП – МЕРТ

Поділитися
Рівень тіньової економіки в Україні знизився до 32% ВВП – МЕРТ © Андрій Товстиженко, DT.UA
Тінізацію економіки оцінювали трьома методами.

Рівень тіньової економіки в Україні у другому кварталі 2018 року знизився на 1 процентний пункт порівняно з попереднім кварталом, а за рік зниження склало 3 п. п. Про це йдеться у звіті Мінекономрозвитку (МЕРТ) про тенденції тіньової економіки в Україні.

"Усі методи, за допомогою яких оцінюється рівень тіньової економіки, показали скорочення рівня порівняно з першим півріччям 2017 року", – наголошується в документі.

Найбільший рівень тіньової економіки традиційно виявив метод "витрати населення – роздрібний товарооборот" – 48% ВВП. Це на 3 в.п. менше показника за другий квартал минулого року, але відповідає показнику за підсумками першого кварталу цього року. МЕРТ пояснює покращення цього показника за рік тим, що обсяг продажу населенню споживчих товарів в легальному секторі виріс більшими темпами (на 15,9% порівняно з обсягом у першому півріччі 2017 року), ніж обсяг скоригованих грошових витрат на купівлю споживчих товарів (13,6%).

Вдосконалений метод "витрати населення – роздрібний товарообіг" показав скорочення тіньової економіки за рік на 2 п. п. - до 54% ВВП, уточнює міністерство.

Електричний метод показав скорочення рівня тіньової економіки до попереднього кварталу і аналогічний період попереднього року на 1 п. п. - до 27% ВВП, монетарний – на 2 п. п., до 23%, а збитковості підприємств – на 3 п. п., до 21% ВВП.

У той же час МЕРТ зафіксував збільшення рівня тіньової економіки за методом збитковості у двох секторах: на транспорті, складському господарстві, поштової та кур'єрської діяльності – на 9 п. п. і фінансової і страхової діяльності – на 8 п. п.

Раніше повідомлялося, що у першому півріччі 2018 року рівень тіньової економіки зменшився в порівнянні з тим же періодом 2017 року на 3 процентних пункту, та складає 32% від офіційного ВВП.

Незважаючи на те, що, якщо вірити офіційним даним, рівень тіньової економіки падає, бізнес продовжує виводити капітали з країни. Як писало DT.UA, те, що відомо як "втеча капіталу" (capital drain), дуже часто не стільки має кримінальну природу, скільки є способом диверсифікації ризиків шляхом формування портфеля активів, який би балансував потік доходів і захист прав власності.

Детальніше про вплив олігархів і прямі іноземні інвестиції читайте в статті Віктора Козюка, д.е.н., проф., завідувача кафедри економічної теорії Тернопільського національного економічного університету, члена Ради НБУ "Олігархічна гідра прямих іноземних інвестицій" для "Дзеркала тижня. Україна" .

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі