Рушієм прискорення економічного зростання стало сільське господарство. Рекордний врожай зернових культур (66 млн. тон) перевершив усі прогнози. У результаті, валова додана вартість сільського господарства зросла на 18.4% р/р, зумовивши більше половини річного приросту ВВП у IV кварталі.
Завдяки активному експорту зернових та олії відбувся злам тривалої тенденції до спаду експорту – вперше за майже 6 років експорт зріс у річному вимірі (на 9.7%). Прискорилося й зростання імпорту. У результаті, у IV кварталі 2016 року прогнозовано знизився від'ємний внесок чистого експорту (до -5.2 в. п.).
Приріст валового нагромадження в IV кварталі також прискорився - до 79% р/р. Зокрема, високі врожаї с/г культур зумовили подальше накопичення запасів. Також прискорилося зростання інвестицій в основний капітал - до 27.1% р/р (10.5% порівняно з ІІІ кварталом у сезонно скоригованому вимірі).
Однак, динаміка внутрішнього споживання в IV кварталі погіршилася. Відновилося падіння споживання сектору загальнодержавного управління (на 2.2% р/р), що може пояснюватися уповільненням зростання поточних видатків зведеного бюджету. Зростання приватного споживання сповільнилося (до 0.9% р/р, у сезонно скоригованому вимірі приватне споживання знизилося на 2.6% порівняно з попереднім кварталом) в умовах подорожчання послуг ЖКГ.
За оцінками НБУ, рушієм відновлення економічного зростання були інвестиції.
У розрізі ВДВ секторів економіки, крім сільського господарства, у IV кварталі поліпшилися також показники промисловості. В останньому кварталі року промисловість відновила зростання – на 2.2% р/р. Зокрема, це пов'язано зі збільшенням виробництва у харчовій галузі завдяки активній переробці технічних культур, а також у машинобудуванні – завдяки державним замовленням на продукцію військового призначення та замовленням з боку "Укрзалізниці" на реконструкцію та виробництво вагонів.
Також істотно поліпшилися показники сектору послуг. Насамперед відновилося зростання ВДВ сектору фінансової та страхової діяльності (11.8% р/р), у тому числі через поліпшення фінансових результатів банків. Також сповільнилося падіння ВДВ освіти та відновився приріст ВДВ охорони здоров'я.
Нагадаємо, що Національний банк сьогодні оцінив втрати економіки України від блокади ОРДЛО. При цьому регулятор погіршив прогноз зростання ВВП України в 2017 році до 1,9%. Хоча уряд у держбюджет-2017 заклав прогноз зростання ВВП на 3%.
Також повідомлялося, що ВВП у січні 2017 року у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року зріс на 5,1%.
Однак, як пише доктор економічних наук Тетяна Унковська в матеріалі для ZN.UA зростання ВВП в 2016 році на рівні 2,2% насправді є консервацією економічної кризи і відсталості, а не ознакою макроекономічної стабілізації.
Детальніше про реальному економічному розвитку України читайте у статті Тетяни Унковської "Нова економічна стратегія для України" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".