Тотальна фіскалізація відгукнулася авторам законів, які відомі під номерами 128-IX і 129-IX, що були прийняті Верховною Радою з подачі президента України як детенізаціонние. Про це в своїй статті пише Сергій Следзь, редактор відділу мікроекономіки та бізнесу ZN.UA, кандидат економічних наук.
Автор зазначає, що рівно через рік на порядку денному парламенту з'явився цілий ряд законопроектів, розробники яких декларують захист малого бізнесу, обіцяючи виправити помилки «тоталізаторів» аж до скасування того, що було прийнято народними депутатами навіть минулого скликання. Не приведи Боже, потрапимо з однієї крайності в іншу, яка нічим не краще.
«Однак чому не в курсі цих нюансів автори законопроєктів №3853-1 і 3853-2? Адже вони пропонують не просто скасувати тотальну фіскалізацію, таку ненависну спрощенцям. Судячи з пропонованого в текстах законопроєктів, уже йдеться про боротьбу з легалізацією продажів. Адже проєкти №3853-1 і 3853-2 пропонують скасувати положення статті 9 Закону України «Про використання РРО в сфері торгівлі, громадського харчування й послуг», - пише автор.
Тобто забирають обов’язкове використання РРО при реалізації технічно складних побутових товарів (які підлягають гарантійному ремонту), лікарських засобів і ювелірних виробів. Невже про це справді попросили депутатів законослухняні підприємці?
«І добре, якщо б ці законопроекти представляли депутати-новачки далекі від теми, але немає - першим серед ініціаторів 3851-1 на сайті ВР значиться Ніна Южаніна, яка очолювала податковий комітет в парламенті попереднього скликання і пропонувала цю фіскалізацію ввести. Тому ще більш дивно, що вона ініціювала скасування тих положень закону, які сама ж і брала в парламенті попередньої каденції. І тим самим посилила аргументацію її сьогоднішнього візаві Данила Гетманцева : «В процесі підготовки до наступного засідання Комітету, виявив шокуючий факт! У законопроекті №3853-1, співавторства поважної Ніни жителя півдня, пропонується скасувати фіскалізацію для аптечної торгівлі і технічно складних побутових товарів », - йдеться в статті.
Напевно, Ніна Петрівна, відома своєю послідовною позицією щодо фіскалізації, допустила фатальну помилку, адже вона сама голосувала за введення фіскалізації при реалізації технічно складних побутових товарів, лікарських засобів і виробів медичного призначення в 2016 і 2018 роках відповідно (закони №1791 та №2628 ) ».
«На жаль, аргументація жителя півдня виглядає не дуже переконливою:« Я подавала кілька депутатських запитів в ДПС, щоб отримати інформацію, наскільки після введення норм щодо зобов'язань використання РРО при продажу лікарських засобів і складної побутової техніки збільшиться кількість касових апаратів в цих сферах, яка наявна вигода РРО у протидії реалізації в роздрібній мережі таких контрабандних товарів. Ніяких доказів того, що зазначені заходи детінізації економіки виявилися ефективними, я не отримала. Та й кожен споживач це щодня бачить, купуючи товари в інтернет-магазинах. Тому ці норми необхідно скасувати », - зазначає автор.
«Нічого особистого, але дивно, що екс-глава податкового комітету ВР виступає не просто проти зайвої фіскалізації, це можна зрозуміти і підтримати, але рятувати за скасування фіскалізації ризикових сфер і товарів, яка вже більше трьох років там успішно застосовується, напевно, це через чур. Та й то, що хтось не знайшов або не отримав доказів ефективності РРО в справі детінізації економіки, зовсім не означає, що їх немає. І вже точно це не може стати причиною для їх скасування. Ніхто не сперечається, процес цей не ідеальний, але він йде, і там, де раніше давали покупцям товарний чек, нині вручають фіскальний. Це вже роблять великі (і не тільки) інтернет-магазини. І покупці не можуть цього не знати », - вважає Сергій Следзь.
Детальніше про скасування фіскалізації ризикових сфер і товарів читайте в статті Сергія Следзь, редактора відділу мікроекономіки та бізнесу ZN.UA, кандидата економічних наук - «Уперта безсистемність».