Верховна Рада під час засідання 16 червня ухвалила в першому читанні законопроект № 2459 "Про внесення змін до Розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо сприяння виконання Національним банком України функцій по захисту інтересів вкладників і кредиторів неплатоспроможних банків". За документ проголосували 264 народних депутата.
Згідно з пояснювальною запискою, порядок віднесення вимог НБУ за кредитами рефінансування до п'ятої черги кредиторів буде застосовуватися тільки до тих банків, які станом на 1 січня минулого року вже потрапили до категорії неплатоспроможних, а процедура ліквідації їх не завершена. Відповідна норма є тимчасовою і втратить свою дію, коли всі зазначені банки ліквідують або ж, коли всі кредити рефінансування цих банків повернуть.
У пояснювальній записці йдеться про те, що в найбільших банках, визнаних неплатоспроможними, від 30% до 90% всього майна було взято в заставу Нацбанку. При цьому згідно з нормативними актами НБУ, у якості забезпечення кредитів рефінансування банків виступили кращі активи банків, які за оціночною вартістю в рази перевищували номінал кредиту рефінансування, а для вкладників залишилася безнадійна заборгованість.
Раніше повідомлялося про те, що Національний банк України (НБУ) на дебютному аукціоні з рефінансування банків строком до 90 днів задовольнив заявки дев'яти банків на 6,9 млрд грн.
У свою чергу Національне антикорупційне бюро підозрює Нацбанк у співучасті розтраті 12 млрд грн рефінансування. На думку банкірів, повернення "рефінанса" стало бізнесом для власників банків і чиновників НБУ.
Як писали в своїй статті для ZN.UA Юрій Сколотяний і Роман Івченко, понад 100 млрд грн розданого банкам-"зомбі" рефінансування не тільки пішли на фактичну підтримку бізнесів їх власників, але й перейшли на валютний і інші ринки. І вилилися в кінцевому підсумку у трикратну девальвацію національної валюти і 60-відсоткову інфляцію.
Детальніше читайте у матеріалі авторів "Де гроші?".