Єдиний регіон у світі, де кількість тих, хто підтримує Путіна та його дії, залишилася вищою, ніж кількість тих, хто не підтримує, – країни Африки на південь від Сахари, які залежать від продовольства з Росії. Про це повідомляє американський інститут суспільної думки Gallup.
"Всупереч деяким враженням, США та їхні союзники не єдині, кого хвилює вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Опитування Gallup у 137 країнах показують, що імідж Росії постраждав у всьому світі з початку війни в Україні. Вперше в історії Gallup з відстеження рейтингів світових лідерів більшість країн світу не схвалює керівництво Росії", - зазначають дослідники.
Дослідження показало наступні тенденції:
- Глобальне несхвалення керівництва Росії переважає у світі. У 2022 році в 137 країнах і територіях, які опитав Gallup, в середньому 57% заявили, що не схвалюють керівництво Росії. Різке зростання цього показника склало 38% у порівнянні з 2021 роком.
"Це безумовно, найвища точка в тенденціях, які фіксував Gallup, починаючи з 2007 року", - зазначають дослідники.
- Схвалення російського керівництва впало з медіани 33% у 2021 році до 21% у 2022 році. Падіння перекреслило стійке зростання схвалення між 2014 роком, коли Росія вперше вдерлася в Україну та окупувала Кримський півострів, і 2020 роком, коли схвалення досягло найвищої точки в 34%.
- Відсоток тих, хто не має думки про керівництво Росії, також досяг нового мінімуму. На початку глобального опитування керівництва Gallup в середньому 35% опитаних країн заявили, що не знають достатньо про керівництво Росії, щоб оцінити його.
"Ця цифра неухильно знижувалася в останні роки, досягнувши нового мінімуму в 18% у 2022 році, що свідчить про те, що дії Росії залишили менше місця для нейтральних почуттів щодо керівництва країни", - йдеться в дослідженні.
- Зі 137 країн, опитаних у 2022 році, більшість - 81 держава, не схвалювали керівництво Росії. Демократії з високим рівнем доходу та орієнтовані на Захід, як правило, дають найвищі рейтинги несхвалення, показники яких перевищують 90%. Зокрема, у США (93%), Канаді (91%), у 10 європейських країнах, включаючи Польщу, одного з найвірніших союзників України в Європі - 95%. У самій Україні керівництво Росії у 2022 році не схвалювали 96%.
- Несхвалення керівництва Росії зросло щонайменше на 10 процентних пунктів у 84 країнах і територіях серед опитаних як у 2021, так і в 2022 роках. Найбільше зростання відбулося в Литві, члені НАТО і колишній радянській республіці, де несхвалення зросло з менш ніж половини - 44% - у 2021 році до 91% у 2022 році.
Сплески несхвалення більш ніж на 40 пунктів також загострилися на Тайвані (з 26% до 72%) та Румунії (з 37% до 79%). У кожному з цих випадків війна в Україні була основною причиною, яка викликала опозицію до російського керівництва серед багатьох тих, хто раніше ставився до нього неоднозначно. Відсоток тих, хто сказав, що вони "не знають", різко впав у всіх групах населення.
- Населення Латинської Америки на регіональному рівні, швидше за все, зміщується в бік несхвалення Кремля. Більшість лідерів регіону намагалися зберігати нейтральну позицію щодо конфлікту, лише Коста-Рика приєдналася до санкційних режимів проти Москви, але жителі більшості країн Латинської Америки були менш двоїстими. У регіоні медіана несхвалення керівництва Росії зросла з 31% у 2021 році до 61% у 2022 році. І навпаки, медіана схвалення впала з 37% до 16%.
- У Африці на південь від Сахари зсув у бік несхвалення російського керівництва був менш вираженим. Лідери регіону намагалися уникнути відчуження жодної зі сторін конфлікту, а деякі закликали до посередницького врегулювання бойових дій, як це зробив президент Сенегалу Макі Салл на Генеральній Асамблеї ООН у вересні 2022 року.
"Багато країн Африки на південь від Сахари вразливі до кризи продовольчої безпеки, яка виникла в результаті затяжного конфлікту. Схвалення керівництва Росії в регіоні дійсно впало з медіани 45% у 2021 році до 35% у 2022 році; однак Африка на південь від Сахари був єдиним регіоном, в якому середнє несхвалення, 32%, не перевищило медіану схвалення торік", - наголошує Gallup.
- Схвалення російського керівництва також різко впало у ключового союзника – Казахстану.
"Велика, багата нафтою держава Центральної Азії традиційно була тісно пов'язана з Кремлем. Однак президент Касим-Жомарт Токаєв приєднався до західних санкцій проти Росії та направив гуманітарну допомогу в Україну. Настрої серед казахстанського народу наслідували його приклад: схвалення російського керівництва впало з 55% у 2021 році до 29% у 2022 році, тоді як несхвалення зросло з 20% до 50%", - йдеться в дослідженні.
Нагадаємо, чорноморська зернова ініціатива, яка дозволяє Україні експортувати зерно через порти у Чорному морі, перебуває в "критичному стані" через дії Росії. Зокрема, росіяни порушили умови Чорноморської зернової ініціативи. Та вирішили в односторонньому порядку змінити плани українських портів.
Росія прагне не виконувати положення угоди і вже кілька місяців свідомо гальмує процес перевірки. В лютому заступник глави МЗС РФ Сєргєй Вершинін заявляв, що Росія вважає «недоцільним» продовжувати дію зернової угоди. Минулого місяця Росія заявила, що продовжить угоду лише на 60 днів замість передбаченого домовленостями 120-денного періоду.