Путін програв енергетичну війну — Financial Times

Поділитися
Відомий інвестиційний менеджер вважає що Європа відмовилася від російського природного газу і навряд чи повернеться до нього.

Російський президент Владімір Путін програв енергетичну війну і найгірші європейські газова та енергетична криза минули. У цьому переконаний П’єр Андюран, один з найефективніших світових трейдерів у цьому секторі. Андюран, чиї інвестиційні-фонди зосереджені в галузі енергетики, і в останні три роки, під час пандемії коронавірусу, отримали чималі прибутки, говорить, що закрив усі свої проєкти на ринках природного газу, оскільки минулорічний сплеск цін до рекордних рівнів навряд чи повториться, адже Європа швидко навчиться жити без російського газу.

Значне скорочення експорту російського газу у відповідь на підтримку України Заходом призвело до того, що в серпні європейська базова ціна перевищила 300 євро за мегават-годину, що більш, ніж удесятеро перевищує звичайний рівень. Але в останні місяці ціна знову впала приблизно до 50 євро/МВт-год — все ще високий історичний показник, але набагато більш керований для європейських економік, які наразі переживають кризу вартості життя.

«Я думаю, що Путін програв енергетичну війну. Дуже високі ціни на природний газ і електроенергію в Європі стали надзвичайно шкідливо для світової економіки, але тепер вони повернулися до більш розумного рівня», — розповів Андюран в інтерв'ю Financial Times.

За його словами, якщо ціна на газ стабілізується, хвилювань щодо інфляції та зростання відсоткових ставок значно помешає. У Європи більше немає страху перед енергетичною кризою.

«Тепер, коли Європа звикає жити без російського газу, навіщо їм повертатися до нього?», — додав він.

Якщо все так, як говорить Андюран, тоді це означає кінець однієї з найприбутковіших сфер інфестфондів за останні роки. Деякі з них отримали значні прибутки від стрімкого зростання європейських цін на газ після того, як Росія почала скорочувати поставки до Європи в 2021 році, а потім скоротила експорт після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому минулого року.

Андюран, чия фірма Andurand Capital керує активами на суму 1,4 мільярда доларів, зафіксував, що його фонд Commodities Discretionary Enhanced отримав близько 650 %з початку 2020 року і до кінця 2022. Колишній енергетичний трейдер Goldman Sachs і Vitol зробив собі ім'я, передбачивши великі зміни у сфері нафти та інших енергетичних товарів за останні два десятиліття, включно з падінням цін на нафту на ранніх стадіях пандемії коронавірусу.

Він впевнений, що Путін помилився, скоротивши торік експорт газу до Європи, оскільки, хоча йому вдалося тимчасово підвищити ціни, він недооцінив здатність покупців адаптуватися.

«Я вважаю, що це був величезний прорахунок з боку Путіна, який мав чималі важелі впливу. Так само він прорахувався у тому, як Україна дає відсіч і як навколо неї об’єднався Захід», — говорить він.

Він пророкує, що Росія назавжди втратила свого найбільшого клієнта, і знадобиться щонайменше десять років, щоб збудувати достатньо трубопроводів для перенаправлення потоків газу в Азію. Якщо Росія зможе продавати газ лише Китаю, ціну визначатиме Пекін.

Попри твердження Андюрана про те, що  газова та енергетична кризи добігають кінця, він все ж вважає, що існує потенціал для значних змін у цінах на нафту, які, за його словами, за останні місяці впали надто сильно, тож зростатимуть разом із прискоренням економічного відновлення Китаю після завершення політики нульового поширення COVID-19.

«Нафта може сягнути 140 доларів за барель пізніше в 2023 році», — говорить Андюран, стверджуючи, що ринок має надто короткострокове бачення як через минулорічні збитки, так і через зростаюче домінування на ньому мультистратегічних інвестиційних-фондів.

«Повторне відкриття Китаю призведе до набагато більшого зростання попиту на нафту, ніж очікувалося», — говорить Андюран і додає, що через падіння ціни він скоротив позиції по нафті у другій половині минулого року, але вже всередині грудня підвищив ставки.

Він вважає, що може знадобитись кілька місяців для того, щоб ринок усвідомив масштаб зростання попиту. Андюран припускає,  що вже цього року глобальне споживання на чолі з Китаєм може зрости на чотири мільйони барелів на день порівняно зі стандартним середньорічним приростом близько одного мільйону барелей.

«Це означатиме справді велике скорочення запасів, і ринок стане дуже напруженим», — прогнозує Андюран і пояснює, що 140 доларів — це «не шалено висока ціна» з поправкою на інфляцію, враховуючи історичний пік ціни на нафту в 147 доларів за барель 15 років тому.

Торік, невдовзі після  вторгнення Росії в Україну, нафта ненадовго зросла до 139 доларів за барель, але знову впала до 83 доларів після того, як стало зрозуміло, що вплив західних санкцій на обсяги експорту нафти з Москви був обмеженим.

Експерт не розраховує на те, що нещодавнє посилення західних санкцій проти Росії підвищить ціну, оскільки, за його прогнозом, ці заходи навряд чи призведуть до вилучення з ринку надто великої кількості барелів через те, що Москва вирішила продавати свою нафту зі знижкою, аби залучити нових клієнтів в Азії.

«Я не хочу робити ставку на значний збій у поставках з Росії, оскільки вони продемонстрували готовність возити бочки навіть за дуже низькими цінами. Мій базовий сценарій полягає в тому, що ми не матимемо серйозних перебоїв у постачанні з Росії, і я більше зосереджуюсь на тому, що загалом означає повторне відкриття Китаю та Азії», — підсумував Андюран.

Експорт російських нафти та газу в поточному році поставить декілька антирекордів. Про це у своєму матеріалі пише Юлія Самаєва, редакторка економіки ZN.UA – «Антирекорди російської економіки».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі