Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці можуть звернутися за призначенням пенсії. На її розмір впливає заробітна плата.
Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, що таке оптимізація заробітної плати, пише «На пенсії».
Відповідно до статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
Далі закон дозволяє виключити із вже врахованого періоду зарплати найменш вигідні місяці. Саме цей процес і називають оптимізацією.
В статті зазначено буквально наступне: «За вибором особи, яка звернулася по призначення пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу».
Експерт зазначив, що все це автоматично прораховується комп’ютерною програмою. При цьому оптимізація робиться за замовчуванням, хоча в законі і написано, що це відбувається тільки за бажанням особи. В будь-якому випадку оптимізація – це вигідно.
Він також розповів, що після деяких змін в законодавстві статтю 40 згаданого закону кілька разів доповнювали. Тепер там зазначено, що додатково за бажанням особи з розрахунку зарплати можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Окрім цього, при розрахунку зарплати додатково можуть викреслити:
- періоди роботи під час карантину, пов’язаного з коронавірусом (з початку встановлення карантину та після 6 місяців після його завершення);
- періоди роботи під час воєнного стану (та протягом трьох календарних місяців після його припинення).
В грудні 2020 року Верховна Рада дійсно проголосувала за доповнення до статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». І тепер там зазначено, що додатково із зарплати можуть вилучатися періоди роботи з моменту запровадження карантину (з березня 2020 року) до його припинення.
Нагадаємо, хто має право на достроковий вихід на пенсію за станом здоров’я. Існують вимоги, яких варто дотримуватися.