Достроковий вихід на пенсію за станом здоров’я: що треба знати цивільним і військовим

Поділитися
Достроковий вихід на пенсію за станом здоров’я: що треба знати цивільним і військовим © freepik/freepik
Існують вимоги, яких варто дотримуватися.

В Україні вік для виходу на пенсію та право на її призначення визначається виходячи з кількості страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років. Але у деяких випадках українці можуть вийти на пенсію достроково. Наприклад, у випадку погіршення здоров’я.

Керівник практики військового права, юрист Іван Колганов розповів, хто має право на достроковий вихід на пенсію за станом здоров’я.

Достроковий вихід на пенсію цивільних пенсіонерів

Достроковий вихід на пенсію для таких пенсіонерів через погіршення їх стану здоров’я регулюється «Порядком розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників) у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я за наявності в нього права на призначення дострокової пенсії за віком», затверджений постановою КМУ № 1449 від 27 грудня 2022 року.

Юрист підкреслив основні важливі аспекти, які потрібно знати:

  • У п. 4 згаданої Постанови вказано, що для виходу на пенсію за цією підставою потрібно мати страховий стаж, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком.
  • Особа має бути звільненою не раніше, аніж за 1,5 року до досягнення пенсійного віку, встановленого законодавством.

Якщо йдеться про звільнення у зв’язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я, а ініціатором цього процесу є роботодавець, то саме він має подати до уповноваженого територіального органу ПФ заяву щодо того, аби його працівнику була виплачена відповідна пенсія. Однак тут важливо, аби був наданий документ, який підтверджує, що працівник дійсно за станом здоров’я не може виконувати свої посадові обов’язки.

Достроковий вихід на пенсію військових пенсіонерів

Ключовим нормативно-правовим актом в цьому питанні є Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

 Актуальні аспекти правового регулювання, які варто тут згадати, є наступними:

  • пенсійне забезпечення військовослужбовців, які вийшли на пенсію за цією підставою, складає 55% сум грошового забезпечення;
  • кожний наступний рік, який слідує після 20 років вислуги, додає військовому до пенсії ще 3% від грошового забезпечення.

Граничний розмір пенсії складає 70% сум грошового забезпечення.

Нагадаємо, яку кількість стажу треба мати, щоб вийти на пенсію у 2024 році. Кожного року в Україні вимоги до страхового стажу змінюються.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі