В Україні будівництво житла й досі прямо фінансується різними способами за рахунок коштів населення. Приватні інвестори фактично позичають кошти забудовникам (!) через здійснення попередньої оплати за "майбутнє" житло, при цьому не маючи жодної змоги контролювати цільове використання своїх коштів та приймаючи на себе усі відомі фінансові ризики.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Волков, президент Української Національної Іпотечної Асоціації (УНІА). За його словами, за ці нічим не забезпечені "кредити" забудовники нічого не сплачують.
"Більш того, приватні інвестори приймають на себе також і будівельні ризики, пов'язані з вкрай низькою якістю будівельних робіт та відсутністю належного контролю за їх виконанням. Усе це вже не один раз вдаряло по приватних інвесторах, і є дуже велика ймовірність того, що це може статися найближчим часом знов, - вказує експерт. - На захист позичальників Верховною Радою була введена тимчасова заборона стягувати борги за рахунок заставленого житла. Але цей тимчасовий захід надто затягнувся, а поки він діє - банки утримуватимуться від кредитування".
Автор зазначає, що у світі "іпотечним кредитом" вважається позика саме на придбання житла, а запозичення на інші цілі під заставу нерухомості відносяться до розряду споживчих чи комерційних кредитів.
Детальніше про відсутність іпотеки на житло читайте в матеріалі Сергія Волкова ""Что нам стоит дом построить?.."" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".