При невдачі "Північного потоку-2" Росії доведеться укладати новий контракт з Україною - МЗС

Поділитися
При невдачі В МЗС нагадали, що поточний газовий контракт, який Росія хотіла розірвати, закінчується в 2019 році © sputnik.az
У Міністерстві вважають, що "Північний потік-2", швидше за все, або буде дуже довго будуватися, або взагалі не буде створений.

У Міністерстві закордонних справ України переконані, що у разі нереалізації газопроводу "Північний потік-2" на дні Балтійського моря, Росія змушена буде домовлятися з Україною про новий контракт по транзиту газу в Євросоюз по території України, заявила заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль в ефірі телеканалу "Прямий", передає "УНІАН".

Дипломат висловила переконання в тому, що в Євросоюзі можуть створити рівні умови для всіх країн з купівлі та транзиту газу, щоб "Газпром" не користувався ніякими звичними для нього перевагами.

"І після того (в Євросоюзі - УНІАН) вже зможуть купувати газ у "Газпрому" не на нашому західному кордоні, а на нашому східному кордоні, і поставляти самі собі газ через територію України. І це буде найбільш вигідний маршрут, Nord Stream-2 - думаю, що він не буде існувати в ці терміни, які малює собі Росія. Буде він взагалі, не можу сказати", - сказала Зеркаль.

При цьому, її попросили розповісти, чому до цього часу не зроблено таким чином, щоб ЄС купував російський газ на українсько-російському кордоні, в місці входження газу в українську газотранспортну систему.

"Тому що зараз це вже не предмет розгляду у Стокгольмському арбітражі, де ми сподівалися, що це питання знайде своє рішення. Оскільки контракти, які існують між "Нафтогазом" і "Газпромом", фіксують, що ці точки знаходяться на нашому західному кордоні... І ми сподівалися, що при розгляді справи в арбітражі, арбітраж дозволить нам впровадити Третій енергетичний пакет і перенести ці точки, тобто домовитися з росіянами. Але цього не вийшло, бо арбітраж сказав ні... це питання вашого внутрішнього регулювання, питання ваших внутрішніх взаємин, і ми тут ні до чого, це не питання арбітражу", - сказала дипломат.

При цьому вона нагадала, що в 2019 році завершується термін дії контракту на постачання і транзит природного газу, укладеного в 2009 році між російським газовим монополістом "Газпром" і НАК "Нафтогаз України".

"І тому ми зараз - я маю на увазі всі працюємо над тим, щоб були нові контракти, і щоб ці нові контракти були відповідні до Третього європейського енергопакету, і давали всім доступ до нашої труби, включаючи "Газпром", але "Газпром" повинен резервувати собі певну кількість газу, яке вони збираються транспортувати через територію України, і це напевно має бути не "Газпром", а та компанія, яка буде відповідати за транспортування газу в Європу", - підкреслила Зеркаль.

Також, додала Зеркаль, в України сильні позиції з цього приводу, тому що Україна впровадила всі необхідні європейські норми в національне законодавство. При цьому вона підкреслила, що нинішній стан відносин з "Газпромом" не відповідає українському законодавству.

"Що стосується того, наскільки у нас сильні позиції, буде також залежати від того, чи буде до кінця 2019 року цей другий Північний потік, якщо його не буде, то Росія буде змушена піти з нами на переговори і вести ці переговори, включаючи наше законодавство", - наголосила дипломат.

Окремо Зеркаль пояснила, що Третій енергетичний пакет - це правила, які застосовуються в Євросоюзі до всіх операцій на ринку газу.

"Це питання щодо того, що мають ті, які видобувають газ, ті які транспортують газ, ті, які продають газ населенню і всім іншим. Вони повинні бути незалежні один від одного, щоб не було монополії", - сказала Зеркаль.

У той же час, на її переконання, "Газпром" не хоче таких змін у правилах, так як вони будуть невигідні для нього.

Нагадаємо, 21 березня євродепутати підтримали законопроект Єврокомісії, який поширює правила внутрішнього газового ринку ЄС на газопроводи, які знаходяться не на континенті, в тому числі - на "Північний потік-2".

11 березня, проти будівництва "Північного потоку-2" зі спільною заявою виступили парламенти Литви, Латвії та Польщі. Пізніше до них приєдналася й Естонія.

Наприкінці січня 2017 року влада німецької землі Мекленбург-Передня Померанія дала згоду на будівництво ділянки газопроводу "Північний потік-2" по дну Балтійського моря.

Російський "Газпром" заявив про намір розпочати будівництво "Північного потоку-2" вже навесні 2018 року. Проти будівництва виступають Україна, Польша, США, країни Балтії, Данія, а також ще кілька країн ЄС. У Європейській комісії триває обговорення проекту.

Система "Північний потік-2" складається з двох паралельних гілок трубопроводу, пропускною здатністю близько 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте у статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі