Для України можливий сценарій, коли при експорті більшої кількості зерна, аніж дельта між урожаєм і потребами, ми можемо зіткнутися з реальною продовольчою кризою.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Віталій Кузьмін, економічний експерт, керуючий партнер WDD Group. На його думку, розвиток кризи досить легко передбачити. Якщо обсяги експорту будуть завеликими, то в певний момент хлібопекарні зрозуміють, що зерна на всіх не вистачить. Тоді вони стануть серйозно переплачувати за кожну тонну, і внутрішня ціна зростатиме дуже швидко. Далі із ринку по одному почнуть виходити гравці з найслабшою фінансовою подушкою, тоді як решта не зможуть тримати в певних цінових рамках навіть соціальні сорти хліба. Піднявши ціну, вони зіткнуться із падінням попиту на продукцію. Після цього пекарні перестануть купувати зерно взагалі, а фермери ще більше почнуть вивозити пшеницю на зовнішній ринок.
"Такий сценарій, звичайно, належить до розряду кризових, а тому менш імовірних, - зазначає експерт. - Фактор проти такого розвитку подій - вихід на арену Міністерства аграрної політики. Уже кілька років воно підписує з аграріями меморандум, в якому визначає кількість, в якій з України вивозяться зернові. За своєю суттю меморандум не може бути обов'язковим до виконання".
Детальніше про ймовірність подорожчання хліба читайте у статті Віталія Кузьміна "Золоте зерно" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".