Про це в коментарі заявив президент Українського союзу промисловців і підприємців, колишній прем'єр-міністр України Анатолій Кінах, який вважає, що влада повинна нести відповідальність за свої дії, особливо якщо ці дії стосуються великого бізнесу і бюджетоутворюючих компаній.
"Коли йдеться про такі бюджетоутворюючі компанії, як АрселорМіттал і МХП (Миронівський хлібопродукт), дії влади повинні бути дуже відповідальними. По-перше, це великі платники податків і міжнародний капітал. Спроба порушити їх права і створити умови для силового чи іншого тиску - це удар по інвестиційному клімату України. По-друге, це загроза дестабілізації самих бюджетоутворюючих підприємств", - сказав він.
Якщо у держави виникають питання до підприємств, вони повинні їх ставити в чіткій відповідності до законодавства, продовжив Кінах.
"Коли є питання з точки зору конкретних об'єктів - АрселорМіттал і МХП – то повинна бути витримана логіка дій і процедур. Однозначно це не може бути реакцією на ту чи іншу політичну, або особистісну кон'юнктуру.
Я сподіваюся - а особливо, це стосується АрселорМіттал, тому що історія з ним вже затягнулася, і з моменту, скажімо так, перших наїздів правоохоронців, СБУ пройшло вже кілька місяців - що питання до підприємств будуть ставитися жорстко, відповідно до вимог нашого і міжнародного законодавства. І тільки суд може визначити ступінь провини, в тому числі конкретного недержавного, приватного підприємця", - заявив колишній прем'єр.
Попри наявність об'єктивних питань до великих підприємств, чи то захист екології в випадку з АрселорМіттал або допомоги держави у випадку з МХП, правоохоронці повинні суворо дотримуватися логіки дій і законності.
"Я поки не бачу такої логіки дій, особливо після першого етапу проблематики з АрселорМіттал", - акцентував Кінах.
Проте, саме незаангажоване дотримання законодавства і максимальний захист бюджетоутворюючих підприємств від дестабілізації і є основа інвестиційного клімату в країні, до якого так прагне влада, резюмував він.
Нагадаємо, незважаючи на анонсовану домовленість між Президентом і представниками "АрселорМіттал", 5 вересня на підприємство знову повернулася СБУ. В особі Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки, СБУ ініціювала чергову перевірку інспекторами ядерного врегулювання.
Це ж управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ спробувало раніше заслати Державну аудиторську службу на підприємство найбільшого виробника курятини в Україні - "Миронівський хлібопродукт". Однак, аудитори відмовилися це робити через відсутність правових підстав.
СБУ діє з ініціативи Президента Володимира Зеленського. Водночас, прем'єр-міністр Олексій Гончарук закликає ліквідувати Управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ, з метою "остаточного відмежування правоохоронців та силовиків від бізнесу".
Ігор Коломойський у свою чергу закликає націоналізувати великі підприємства в Україні, включно з "АрселорМіттал". А на тлі цих заяв Президент Зеленський закликає інвесторів вкладати в Україну, обіцяючи захист капіталів.
Тим часом у найбільшій інвестиційній групі Dragon Capital вважають перевірки в "МХП" і "АрселорМіттал" абсурдом і тиском на бізнес.
Раніше, перебуваючи у Кривому Розі, президент Володимир Зеленський на нараді з питань екологічної ситуації запропонував тимчасово перенести Міністерство екології та природних ресурсів у Кривий Ріг – рідне місто президента. Також він розкритикував "ArcelorMittal Кривий Ріг" за невиконання вчасно зобов'язань щодо поліпшення екологічної ситуації та закликав надати фінансову підтримку постраждалим унаслідок шкідливих викидів в атмосферу.
17 липня в СБУ заявили про те, що промислове підприємство порушувало норми екологічної безпеки на виробництві і не допускало на територію об'єкта працівників Державної екологічної інспекції. Було відкрито кримінальне провадження за статтею 441 Кримінального кодексу (Екоцид).
20 липня СБУ провела обшуки на "ArcelorMittal Кривий Ріг". На підприємстві заявили, що обшуки "поставили на паузу" інвестиційний проєкт вартістю 150 мільйонів доларів.