Позов міноритаріїв "Укрнафти": зволікання Мінюсту можуть коштувати Україні майже 5 млрд дол.

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Позов міноритаріїв Коломойський з Боголюбовим намагаються відсудити в України астрономічну суму в 5 млрд дол.
Мінюст не квапиться вибудувати лінію захисту у справі, яка розглядається у Стокгольмському арбітражі.

Через зволікання Мінюсту з роботою над стратегією захисту інтересів держави за позовом міноритаріїв "Укрнафти" у Стокгольмський арбітраж Україна ризикує втратити майже 5 млрд доларів.

Про це йдеться у статті редактора відділу економіччної безпеки DT.UA Алли Єрьоменко "Мін'юст розгойдується - Україна розплачується?" у свіжому випуску тижневика.

Як нагадує автор, у травні 2016 р. у Стокгольмському арбітражі Коломойський з Боголюбовим зажадали через афілійовані з групою "Приват" кіпрські компанії, які є міноритарними акціонерами напівдержавного ПАТ "Укрнафта", стягнути з держави Україна 4,674 млрд дол.

Читайте також: Збори акціонерів "Укрнафти" відбудуться 15 вересня


"Інтереси України в цьому арбітражному спорі має відстоювати та захищати Міністерство юстиції. Але, судячи з усього, "захищати" і "відстоювати" - це поки що не про Мін'юст. Принаймні, як з'ясувало DT.UA, головне юридичне відомство країни не те що не виявляє старанності у цій справі, а навіть не квапиться належним чином вибудувати лінію захисту", - йдеться у статті.

Для захисту інтересів країни в Стокгольмському арбітражі Мін'юст, як з'ясувало DT.UA, вибрав досить солідну американську компанію Latham Watkins, що має офіси в провідних країнах світу з відповідним штатом кваліфікованих юристів. Зазвичай вартість послуг у таких справах може становити кілька мільйонів доларів. Однак, якщо порівнювати її з тим, скільки Україна може втратити лише через зволікання Мін'юсту, то можна сказати, що вона незначна.

Інформація про наймання юридичних компаній є публічною. Однак із урахуванням того, що така інформація в цьому разі відсутня, слід вважати, що Мін'юст відповідного договору не уклав.

Як зазначає Єрьоменко, також для роботи з позовною вимогою Мін'юст зобов'язаний створити спеціальну міжвідомчу групу, куди мають увійти представники як юридичних компаній, включаючи американських захисників, так і представники "Нафтогазу України".

"Чи створена ця група і чи реально вона зайнялася підготовкою до процесу - не на папері, а з документами і фактами? Мені знайти таку групу не вдалося. Просто хоч до борців з оргугрупованнями звертайся. Втім, зараз вони зайняті - іншими "газовими" фігурантами. А найчастіше - їх пошуком і затриманням", - йдеться у статті.

"Перш ніж встановлювати, чи мають кіпрські компанії-позивачі права (і які саме), треба вірогідно встановити, коли, скільки і за яким правом вони одержали акції у статутному капіталі "Укрнафти". Питання, як кажуть, на засипку. Спробуйте достовірно встановити всіх власників акцій і законність їх руху хоча б з того ж 2006 р.! Провівши багатоскладовий моніторинг інформації, що у різний час просочувалася в пресу, DT.UA переконалося, що завдання це архіскладне. Коли це зроблять юристи, які захищатимуть інтереси України? Адже як мінімум потрібен аудит "Укрнафти" за останні десять років!", - пише Єрьоменко.

"На розгойдування у Мін'юсту часу не залишається. І що довше він думу думатиме, то екстремальнішими будуть умови роботи захисників, що може прямо позначитися на якості підготовки лінії захисту і, зрештою, на результаті. Чи 4,674 млрд дол. для держбюджету - не гроші?! Чи Мін'юст свідомо підіграє Коломойському і його кіпрським партнерам, як свого часу в арбітражному спорі "РосУкрЕнерго"у тому ж Стокгольмі? Але й те зробили на останньому етапі, а у випадку з "Укрнафтою" - і до арбітражних слухань справа ризикує не дійти", - підкреслює автор.

Нагадаємо, що "Укрнафта" завершила 2015 рік з чистим збитком 5,44 млрд грн проти 1,264 млрд грн чистого прибутку в 2014-м. Операційний збиток компанії в 2015 році склав 3,5 млрд грн проти операційного прибутку 2,991 млрд грн роком раніше.

НАК "Нафтогаз України" належить 50%+1 акція "Укрнафти", групі компаній, пов'язаних з олігархом Ігорем Коломойським, - порядку 42% акцій.

Як писав у статті DT.UA експерт нафтового ринку Сергій Куюн, щоб поставити на "Укрнафті" жирний хрест, бракує малого - плану санації, написаного під Ігоря Коломойського (контролює близько 43% акцій компанії).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі