Логотип на стаканчиках для кави тепер говорить, що заклад називається «Вкусно и точка». Але молоді жінки, які юрбляться на вході до ресторану на Червоній площі, досі називають його за старою назвою - МcDonald’s.
Вони кажуть, що попри ребрендинг, їжа смакує так само, як і раніше. Але порожнечу, яку лишили після себе інші західні марки, не так просто заповнити. В торговельному центрі позаду них вітрини модних брендів, таких як H&M і Zara, тепер закриті. Деякі санкції, які вдарили по Росії після початку вторгнення в Україну 24 лютого минулого року, наприклад, відключення від платіжної системи SWIFT, були запроваджені західними урядами. Інші ж, такі як вихід McDonald’s з російського ринку, стали результатом рішень міжнародних компаній, - пише Politico. Але для молодих росіянок в обідню перерву це все одне і те ж.
«Ми народилися в часи відкритих кордонів. І тепер ми знову відрізані від світу. Є відчуття Холодної війни. Це пригнічує», - сказала 22-річна Марія, яка працює в музеї. Вона відмовилася називати своє прізвище, боячись покарання.
Найбільші прихильники України хочуть, щоб Захід натиснув на Москву більш жорсткими заходами.
«Російський дефіцит бюджету зростає, доходи від нафти і газу скоротилися на половину, компоненти важко знайти, а бургери МакПутін жахливі», - сказав Politico міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.
Інші ж кажуть, що мета не була досягнута.
«Було б очевидним сказати, що мета санкцій - це зупинити війну. А війна не закінчилася. Це означає, що санкції не досягли цілі, яку ми встановили», - сказав професор Стенфордського університету Майкл МакФол.
Більшість дипломатів ЄС і чиновників, які брали участь в формуванні європейської санкційної політики, наголошують, що з реалістичної точки зору, метою ніколи не було змусити Росію відкликати свої війська. Натомість санкції повинні були послабити кремлівську воєнну машину, позбавивши Путіна необхідного йому фінансування. Але попри всі ранні прогнози, російська економіка не розвалилася після замороження західної торгівлі. Вчасні втручання російського Центробанку, доходи від експорту енергоносіїв, які ще залишилися, і розворот до нових ринків пом’якшили удар.
«Після року війни постає питання: чи всі зусилля і економічні труднощі Європи були того варті? Ці дебати актуальні в той час, як ЄС готує 10 пакет санкцій перед річницею російського вторгнення», - пише Politico.
«Часто з’являються дуже високі очікування щодо результатів санкцій в короткостроковій перспективі і проти військової агресії. Якщо хтось чекав, що санкції зупинять війну, це було видавання бажаного за дійсне», - сказала науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Марія Шагіна.
Шоковий ефект
Перша хвиля економічних кар для Росії була безпрецедентною за своїм розміром і швидкістю. ЄС схвалив два широких пакети одразу ж після російського вторгнення 24 лютого. Третій пакет з’явився ще через тиждень і відключив низку російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT, що вважалося немислимим до початку війни.
«Був великий ефект консолідації навколо прапора. Вторгнення було на стільки неспровокованим і жорстоким. Була єдність в бажанні відреагувати дуже сильно», - розповів виданню неназваний дипломат ЄС.
У наступні місяці пакети санкцій запроваджувалися один за одним. Але за зачиненими дверима ситуація швидко ускладнилася. Деякі країни ЄС почали чинити опір крокам, які б надто сильно нашкодили їхнім власним економікам. Нафта й газ, які лишаються критичним джерелом російських доходів, спочатку залишалися недоторканими, що стало розчаруванням для Польщі і країн Балтії, найзатятіших прихильників України в ЄС. Менш ніж через місяць після початку російського вторгнення європейські дипломати вже почали говорити про «втому від санкцій».
Коли Брюссель все ж вирішив запровадити каральні заходи проти російської нафти, це призвело до початку болючого процесу, який тривав місяць, щоб всі країни ЄС погодилися на такий крок. Зрештою, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підписав план, але лише в обмін на великі виключення. Все це призвело до того, що удар по російській економіці був пом'якшений. Санкції проти викопного палива також передбачали перехідний період, що дозволило Росії перевести свій експорт в інші частини світу.
«Потрібен ефект шоку для найбільшої ефективності, щоб позбавити ціль адаптаційного періоду», - пояснила Шагіна.
Російська стійкість
Європейська нерішучість піти ва-банк - це лише одне з пояснень, чому через рік загальний вплив на російську економіку досить неоднозначний. Згідно з оцінками Світового банку, вона скоротилася на 4,5% за підсумками року. Оцінки МВФ говорять, що скорочення становило всього 2,2%. І тепер прогнози кажуть, що цього року шкода буде ще м’якшою. В МВФ навіть допускають, що російська економіка може зрости на 0,3%.
«Велика кількість компаній пішла, імпорт обвалився. Але ВВП не зменшився на 15%, як хтось сподівався», - сказала експерт аналітичного центру Bruegel Марія Демертціс.
Російський експерт не випарувався, оскільки він здебільшого спирається на продаж енергоносіїв. Навіть попри те, що ЄС поступово скоротив закупку нафти й газу в Москви, зростання цін призвело до того, що потік грошей в Росію залишився доволі великим.
«ЄС не припинив купувати російську енергію. Чому ми тоді здивовані, що російська економіка не обвалилася? ЄС зробив вибір, який призвів до збереження російської економіки», - додала Демертціс.
Інша мета санкційної політики ЄС було завдати удар по російській еліті. Деякі прихильники України сподівалися, що якщо російські олігархи не зможуть купувати дорогі шкіряні валізи з Італії або французькі вина, вони відвернуться від Путіна. ЄС запровадив санкції проти 1386 людей, обмеживши їхню здатність подорожувати, а також мати доступ до своїх грошей. Деякі аналітики стверджують, що віра в те, що санкції проти окремих людей можуть вплинути на війну, була ілюзією. Багато олігархів залежать від доброї волі Путіна. І це не зміниться тільки через те, що Захід запровадив проти них санкції, - сказав колишній швейцарський дипломат Томас Борер.
Санкції також не дуже вплинули на настрої простих росіян. Опитування «Левада Центру» у вересні минулого року виявило, що більшість громадян РФ не хвилюють санкції. В той час, коли Брюссель готує новий пакет заходів, уряди в Західній Європі починають ставити запитання, чи є в цьому сенс. Польща і країни Балтії все ще хочуть жорсткіших і глибших скорочень торгівлі з Росією.
Але західноєвропейські дипломати ЄС кажуть, що краще витратити час і зусилля на втілення тих заходів, які вже були запроваджені. Багато експертів говорять, що реальний біль для Росії буде з’являтися поступово. Без західних компонентів і технологій, а також з обмеженими можливостями експортувати, Москва ризикує поступово перетворитися на ще один Іран, міжнародно ізольовану країну з великими економічними проблемами.
«Санкції - це отрута повільної дії, трохи схожа на миш’як. Потрібен час», - сказав головний дипломат ЄС Жозеп Боррель під час виступу в Європарламенті.