Президент Джо Байден наполягає, що його поїздка в Саудівську Аравію переслідує всі можливі цілі: від посилення безпеки в регіоні до координації політики з королівством. Але насправді лідеру США потрібна єдина річ, яку він не може отримати - більше нафти.
Тиск Байдена, швидше за все, не переконає владу Саудівської Аравії закачати більше барелів на світові ринки, ціни на яких змусили галон пального подорожчати до 5 доларів, - пише Politico. Не відомо, чи Саудівська Аравія взагалі здатна досить швидко наростити виробництво, щоб це вплинуло на ситуацію, попри те, що у країни найбільші запаси нафти в світі. І навіть якщо тиск Байдена якось мірою спрацює, це стане потрясінням для ринків, ситуація на яких впродовж останніх днів почала пом’якшуватися. Таким чином, експерти в сфері енергетики застерігають, що американський економічний біль продовжиться.
Тож адміністрація Байдена обіцяє, що увага Байдена буде зосереджена на «більшому», ніж енергетика.
«Ми сподіваємося просувати наші інтереси в широкому спектрі питань: від тероризму до кліматичних змін і Ірану. Саме для цього потрібна поїздка президента», - пояснив Politico неназваний високопоставлений чиновник адміністрації.
Видання пише, що цей чиновник визнав, що питання нафти неминуче доведеться підняти як під час дискусій Байдена з урядом Саудівської Аравії, так і під час зустрічі з представниками п’яти країн Перської затоки, яка пройде в неділю. Особливо зважаючи на те, що глобальні енергетичні ринки переживають потрясіння після рішення Росії вторгнутися в Україну.
«Ми точно розраховуємо виділити час на обговорення з Радою співробітництва арабських держав Перської затоки і з представниками Саудівської Аравії питання енергетичної безпеки», - сказав виданню американський чиновник.
Впродовж десятиліть поставки нафти були неминучим питанням для відносин президентів США з пустельним королівством. Дональд Трамп сварив ОПЕК в Twitter, А Джордж Буш-молодший особисто благав Ер-Ріяд збільшити виробництво. Байден у минулі вихідні опублікував статтю на сторінках Washington Post, в якій пояснював свою поїздку в Саудівську Аравію, попри обіцянки перетворити країну в парію за порушення прав людини. Однак, в американський президент ні словом не згадав питання енергетики. Натомість він зробив акцент на правах людини і бажанні «зміцнити стратегічне партнерство» на Близькому Сході.
Якби Байден зосередився на спробах вмовити королівство збільшити видобуток нафти чи ослабити політику ОПЕК, Саудівська Аравія, швидше за все, не захотіла б або не змогла б виконати це прохання, - кажуть аналітики і дипломати. Натомість найкращим результатом переговорів можуть стати відносно скромні домовленості, що Саудівська Аравія буде більше інвестувати у свій видобуток або ж розширить потужності нафтопереробного заводу Motiva Enterprises в Техасі, який належить державній компанії королівства. Тож чого чекати США від поїздки Байдена в Ер-Ріяд?
«Не багато. З дипломатичних міркувань я не чекаю, що Байден вийде звідти з обіцянкою збільшити видобуток нафти. Для США таке прохання було б надто грубим, а для Саудівської Аравії - надто прямолінійним», - сказав голова Центру глобальної енергетики Atlantic Council і колишній радник Держдепартаменту з енергетичних питань Девід Голвін.
Експерт вважає, що візит потрібен Байдену, щоб виконати свою частину фактичної домовленості з ОПЕК+. В червні американський президент попросив картель збільшити видобуток раніше, ніж було заплановано. І ОПЕК+ мовчки зробив це. Країни картелю оголосили, що в липні їхнє колективне виробництво нафти збільшиться на 648 тисяч барелів на день. Хоча раніше вони планували підняти показник на 400 тисяч барелів і лише в серпні. Втім, ОПЕК+ поки не виконав повністю свою обіцянку. І існують припущення, що у Саудівської Аравії і ОПЕК загалом немає достатніх потужностей, щоб це зробити.
Поступове падіння цін може зробити дискусії про подальше збільшення видобутку зайвими, кажуть аналітики. Базова ціна на нафту в США кілька разів перевищувала 120 доларів за барель цього року. І станом на вівторок вона опустилася до 96 доларів завдяки збільшенню внутрішнього видобутку, а також через усвідомлення ринку, що російська нафта масово постачається в Китай і Індію. Крім того, ціни опустилися через страх, що рецесія скоротить попит на енергоносії у найближчі місяці. Але чим більше ціна зменшується, тим більше головні виробники прагнуть зберегти додаткові потужності, щоб збільшити поставки за потреби у майбутньому.
«Гадаю, США і Саудівська Аравія (а також ОАЕ) порозумілися минулого місяця. І поїздка Байдена цього тижня нічого не змінить на фронті нафтової політики. Саудівська Аравія і ОАЕ не будуть використовувати свої додаткові виробничі можливості і, можливо, подадуть сигнал про готовність збільшити видобуток пізніше цього року, якщо це буде потрібно», - вважає голова аналітичної фірми Rapidan Energy і радник Національної ради безпеки в часи адміністрації Джорджа Буша Боб МакНеллі.