Поділ "Укртрансгазу" передбачає можливу приватизацію деяких ПСГ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Поділ "Укртрансгазу" передбачає можливу приватизацію деяких ПСГ © Олег Харсеев, kommersant.ua
Після реформи, "Нафтогазу" відведуть роль виключно продавця газу. Держпакет акцій "Укрнафти" продадуть "міжнародного стратегічному інвестору", акції "Укргазвидобування" будуть"поступово" розпродавати на біржі. Після відокремлення "Укртрансгазу", в нові компанії будуть включені ГТС, а також частина ПСГ. Але у власності держави залишаться не всі газосховища - тільки "стратегічні", решту планується приватизувати.

У розпорядження ZN.UA потрапила копія листа першого заступника глави Міненерговугільпрому Ігоря Діденка від 14 травня. У ньому загалом коротко викладена Концепція реформування газового бізнесу НАК "Нафтогаз України" і газового ринку України.

В загальних рисах документ містить відповіді на питання "що?", "хто?" і навіть частково "як?" буде з "Нафтогазом України". Однак, механізм такої реформи конкретно не визначено або не оприлюднений, включаючи юридичний аспект.

На думку Міненерго (очевидно, з цим згоден прем'єр), ефективна реформа газового бізнесу "Нафтогазу" можливе тільки при спільних зусиллях з боку України, Євросоюзу та міжнародних фінансових інститутів. Для цього зазначені сторони повинні узгодити основні принципи поділу (unbundling) групи компаній НАК "Нафтогаз України" згідно з Третім енергопакетом.

"В результаті такого поділу повинні бути виділені операційні активи за наступними напрямками:
- транспортування і зберігання природного газу (ГТС і ПСГ);
- видобуток природного газу;
- оптова торгівля природним газом;
- розподіл газу (розподільні газопроводи);
- поставка газу (роздрібна торгівля)", йдеться в документі.

На базі виділених активів будуть створені незалежні компанії.

Одна з них стане власником ГТС і ПСГ. Держава збереже 100% власності на ці активи.

На основі активів ПАТ "Укртрансгаз" уряд має намір санкціонувати створення двох спільних підприємств з компаніями з Євросоюзу і США (РФ ніде не згадується).

Новостворені оператор ГТС і оператор ПСГ будуть орендувати "трубу" і газосховища у державної компанії-власника.

Примітно, що в ПАТ "Підземні сховища газу України" будуть включені не всі ПСГ, а тільки ті, які отримають статус "стратегічно важливих". Інші підземні газосховища мають намір виставити на приватизацію.

Правда, щоб виставити на продаж ПСГ, спочатку потрібно в законодавчому порядку виключити його зі списку "не підлягають приватизації стратегічних підприємств-об'єктів ГТС.

Також передбачається, що компанія-оператор української ГТС укладе нові договори з операторами ГТС Словаччини, Польщі та Угорщини.

Про юридичних і технологічних нюансах такого поділу "Укртрансгазу" предметно мова поки не йде.

Але складно уявити українську газотранспортну систему без підземних сховищ газу, завдяки яким ГТС згладжувала усі проколи сусідів і регулювала режим газопостачання як в Україну, так і в Європу.

З іншими компаніями, що входять в холдинг "Нафтогаз України", мають намір "розправитися" приблизно так.

Держпакет акцій ВАТ "Укрнафта" продадуть на відкритому конкурсі "міжнародного стратегічному інвестору". Акції нафтогазовидобувної компанії ПАТ "Укргазвидобування" виставлять на біржу і будуть продавати їх поетапно: "держава поступово буде зменшувати контроль над цією компанією".

"Взагалі-то, саме цього в нафтогазовидобувній галузі домагалася "група януковичів", - зазначає оглядач ZN.UA Алла Єрьоменко.

Як вважає вона, сьогодні запропонувати за держпакети "Укрнафти" і "Укргазвидобування" нормальну ціну - хоча б за собівартістю - можуть хіба що "Приват" Ігоря Коломойського або офшорні компанії, реальними власниками яких є екс-януковичі або російські бізнесмени.

Що стосується самої НАК, то, якщо згадати історію "Нафтогазу України", в нинішніх умовах, мабуть, йому відведуть роль торгового дому (як в кінці 90-х). Тобто оптова, в основному, торгівля газом. Принаймні, на першому етапі реформи "Нафтогазу".

За інформацією ZN.UA, проект реформування "Нафтогазу" і ринку газу на сьогоднішній день - це об'ємна праця, що становить понад сотні сторінок розрахунків. Не факт, що в ньому є всі пояснення та відповіді на питання про реформування Наку. Особливо враховуючи, ЯК мають намір розділити компанію.

Як відомо, НАК "Нафтогаз України" сьогодні - формальний холдинг, основні складові якого - ПАТ "Укргазвидобування", ПАТ "Укртрансгаз", а також ДП "Укравтогаз", що реалізує газове моторне паливо через мережу автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій. "Нафтогазу" належить 100% акцій ДАТ "Чорноморнафтогаз" в Криму, аннексированном Росією, включаючи підземне сховище газу (ПСГ) з об'ємом зберігання близько 1 млрд куб. м газу. У холдинг "Нафтогаз" входить і ПАТ "Укртранснафта" (оператор магістральних нафтопроводів), яким, по суті, керують менеджери від групи "Приват". Також НАК управляє (або, точніше, віддала на відкуп "Привату") держпакетами акцій ВАТ "Укрнафта" і ЗАТ "Укртатнафта".

Докладніше в статті Алли Єрьоменко "Unbundling* (Поділ)" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Кабмін схвалив поділ "Укртрансгазу" на дві компанії по ГТС і ПСГ

"Укртрансгаз" почав оприлюднення оперативних даних про транзит газу через Україну

"Нафтогаз" і "Газпром" обговорюють зниження ціни заднім числом

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі