У ході однієї з нещодавніх урядових нарад за участю прем'єр-міністра Миколи Азарова, голова Державної податкової служби Олександр Клименко висловився за необхідність введення загального декларування доходів. За приблизними підрахунками, ця ініціатива, у разі її реалізації, торкнеться близько 30 млн українців (всього працездатного населення України і, можливо, значної частини пенсіонерів).
Олександр Клименко в коментарі для ZN.UA повідомив, що ДПСУ технічно готова приймати податкові декларації від усіх українців, проте необхідно вирішити проблему мотивації громадян, показавши їм вигоди добровільної сплати податків.
За словами голови податкової, загальне декларування доходів є дуже важливим елементом і стимулом легалізації не тільки зарплат, але і підприємницької діяльності в цілому. Крім того, загальне декларування, в разі його правильної реалізації, може стати ефективним методом боротьби з корупцією і нелегальними доходами.
«Із технологічного погляду, податкова служба потенційно готова до обробки та якісного аналізу відповідної інформації. На сьогодні ми вже маємо найпотужніші інформаційно-технологічні можливості, відпрацювали процес електронного декларування з юридичними особами, створили на базі нашої служби загальнонаціональну мережу сервісних центрів, що відповідає найкращим світовим стандартам і готова до роботи з населенням на належному рівні. Тепер перед нами стоїть завдання відпрацювати відповідні процедури в такий спосіб, щоб сам процес декларування був зручним і займав мінімум часу в громадян», - повідомив Клименко.
«Разом із технологіями потрібно обов’язково передбачити й мотиваційну частину - показувати доходи, добровільно платити податки для громадян має бути вигідно. Йдеться про забезпечення виконання принципу соціальної справедливості. Громадяни мають бути впевнені в тому, що й показувати реальні доходи, і декларувати майно будуть усі платники податків, зокрема держчиновники та заможні українці. Як один із варіантів, ми розглядаємо можливість добровільної офіційної легалізації капіталів, щоб підвести нульову риску, створити відправну точку для подальших детінізаційних процесів», - зазначив він.
За словами Клименка, податкова в ході підготовки своїх пропозицій досконально вивчила світовий досвід, а також залучила до роботи над цим питанням одну з провідних світових аудиторських компаній і її міжнародних експертів-консультантів у податковій сфері.
Глава ДПС запевнив, що загальне декларування буде вводитися без поспіху і авралу - таку масштабну реформу краще впроваджувати поетапно, протягом декількох років.
Клименко також пообіцяв, що всі законодавчі ініціативи податкової на цю тему будуть обов'язково виноситися на широкомасштабне публічне обговорення та експертний аналіз.
Подробиці читайте в статті Юрія Сколотяного «Податкова декларація про наміри» у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна». !zn
Читайте також:
Бізнес не помітив кардинальних змін в кращу сторону в податковій системі
Податківців перевірять, наскільки добре вони знають свою роботу
Юрій Колобов: «Якщо Верховна Рада нинішнього скликання виявиться нездатною позбавляти себе податкових пільг, ми в цьому процесі будемо співпрацювати вже з новою Верховною Радою»