До інституту фінансової відповідальності необхідно вже в цьому податковому періоді внести зміни, виклавши глави 11, 12 Податкового кодексу в новій редакції, пише в своїй статті для DT.UA доктор юридичних наук, професор Данило Гетманцев.
"Передбачити відповідальність держави у вигляді відшкодування шкоди, завданої платнику податку неналежним виконанням державою своїх повноважень", - зазначає автор.
На його думку, механізм повинен бути дієвим, а при відшкодуванні повинні враховувати всі види збитків - від реальних до моральної шкоди та неотриманої вигоди. "Шкода відшкодовується через суд і стягується через казначейство. Щодо окремих складів правопорушень платник податків звільняється від доказування розміру шкоди, якщо погодиться на стягнення його мінімального розміру (мінімальна зарплата)", - вважає автор.
Професор нагадує, що зараз у Податковому кодексі фактично відсутня фінансова відповідальність держави за порушення прав платників податків. Фактично пеня, яку платить держава на його користь, обмежується тільки несвоєчасним відшкодуванням ПДВ згідно ст. 200 ПК. Навіть норма про відшкодування шкоди, передбачена ст. 21 ПК України, є лише номінальною.
При зміні законодавства, на його думку, "необхідно повністю відмовитися від ідеї, що розганяється сьогодні в ЗМІ деякими діячами податкового творчості, притягнення до солідарної відповідальності державного чиновника і контролюючого органу".
"Платника податків не повинно цікавити, який чиновник порушив його права, і наскільки він винен в цьому. Достатньо встановлення факту шкоди і причинно-наслідкового зв'язку між діянням держави і заподіяною шкодою", - пише професор.
Детальніше про проект Данила Гетманцева читайте в матеріалі "Шкода, заподіяна державою, відшкодовується через суд і стягується через казначейство..." в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".