Першого червня в Україні планують підвищити ціни на електроенергію для населення з нинішніх 1,68 до 2,88 грн за кВт·год. Тож рахунки за електрику у споживачів зростуть більш ніж в півтора рази. В уряду розглядали й значно різкіші сценарії підвищення, зокрема, були пропозиції підвищити ціну в 2,5 рази. Про це пише кореспондент ZN.UA Ігор Маскалевич у матеріалі "Підвищення цін на електроенергію та віялові відключення в червні".
З підвищенням зволікали, як могли, воно мало би відбутися ще в квітні, потім у травні й от — довідкладали до літа. У результаті пропустили найкращий час для зміни тарифів — одразу після зими, коли загальна платіжка по комуналці серйозно просідає. Відкладали б і надалі, але в системі просто немає грошей. Розмір дірки через дотування цін уже на рівні 140 млрд грн (майже 4 млрд дол.), а покривати їх нема чим.
Населення зараз споживає на рік близько 32–33 млрд кВт·год (до повномасштабного вторгнення — 38,6 млрд). Тобто за рік за старою ціною це близько півсотні мільярдів гривень, за новою — 92 млрд.
Частина населення отримує пільги, — на покриття вартості електрики захищеним категоріям українців нині закладено 3,8 млрд грн. Після підвищення цін «допомога» збільшиться до 8 млрд грн.
Загалом сумарно економія уряду протягом перших дванадцяти місяців становитиме в кращому разі 34 млрд грн.
Раніше частину тарифів покривали за рахунок промисловості, але її споживання впало з півсотні мільярдів кіловат-годин до трьох десятків. Віджимати там практично нема чого.
У Кабміну була ідея зробити розбивку ціни за обсягами споживання. Але від неї відмовилися через економічну недоцільність.
З іншими матералами автора можна ознайомитися за посиланням.