Перехід на формулу "хаб мінус" здешевить газ в середньому на 44% - голова Міненерго

Поділитися
Перехід на формулу
За розрахунками Міненерго, йдеться про рівень ціни 5356 грн за 100 кубометрів.

Міністерство енергетики пропонує з 1 лютого обмежити ціну на газ для "вразливих" споживачів рівнем "хаб (ціна на європейських газових хабах - ред.) мінус" з додаванням певної граничної націнки постачальників і фіксувати таку ціну на рік.

Про це на своїй сторінці в Facebook написав в.о. міністра Юрій Вітренко.

"За нашими розрахунками мова йде про рівень ціни 5356 грн (за 1000 куб. м - ред.), тобто на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні. Якщо нічого не робити, то потрібно очікувати, що ціна в лютому збільшиться ще приблизно на 15%", - наголосив він.

За його словами, "Укргазвидобування" буде продавати постачальникам для "вразливих" споживачів газ за ціною "хаб мінус", ціна буде переглядатися раз на рік на підставі котирувань на біржі в листопаді, і таке ціноутворення вигідно для добувної компанії.

"Постачальники зможуть конкурувати, пропонуючи меншу націнку до цієї ціни. Споживачі зможуть так само вільно вибирати собі постачальника, при цьому, якщо вони не є" уразливими "споживачами, то вони зможуть вибирати і контракти не з фіксованою на рік ціною, а будь-які інші контракти", - додав Вітренко.

Він уточнив, що зараз пропозиція Міненерго знаходиться на стадії обговорення, а також, що «можуть бути "підводні камені", зокрема юридичні обмеження».

«Важливо врахувати всі ризики, зокрема ризик маніпуляцій з боку постачальників; нам потрібно спокійно пояснити МВФ, що мова йде про саме про адекватні ринкових заходи, а не про відкат назад; бажано ще й залучити міжнародних партнерів для спільного тиску на "Газпром" і ін.", - описав ситуацію в.о. міністра.

Вітренко вказав, що Міненерго готове розглянути альтернативні пропозиції, якщо вони краще і швидше вирішують проблеми на ринку.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Денис Шмігаль написав, що зараз Кабмін розглядає два варіанти зниження тарифів - один з них як раз той, що запропонував Вітренко. Інший же базується на принципах ринкової економіки. «Нафтогаз» пропонує зобов'язати всіх постачальників газу публікувати свій річний тариф, як це вже робить НАК.

З 1 січня ціни на холодне водопостачання для українців зросли у середньому на 20%. Підвищення торкнеться мешканців  Києва, Одеси, Ужгорода, Херсона, Вінниці, Луцька, Полтави, Чернівців, Львова, Черкас, Запоріжжя, Дніпра, Броварів, Білої Церкви, Кривого Рогу, Умані, Житомира  та Ірпеня.

Зросте й ціна на електроенергію. Наприкінці грудня Кабмін скасував пільговий тариф 90 копійок на перші 100 кВт.год для побутових споживачів, встановивши фіксовану ціну на рівні 1,68 грн/кВт.год.

У грудні 2020 року підвищив ціну на газ для побутових клієнтів і «Нафтогаз»: з 6,33 до 7,22 грн/куб, тобто, на 14%. Водночас, з 1 серпня постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на ринкових засадах, тож в українців є можливість обирати постачальника.

Традиційно зростання комунальних тарифів пояснюють зношеністю мереж, зростанням цін на електрику та витрат на зарплату співробітникам, дорожчанням газу в зимовий період тощо. Однак якщо інші групи товарів  інколи дешевшають, то вода, гігакалорії чи електрика – ніколи. Чому – читайте у статті Олександра Сергієнка «Чому комунальні тарифи лише зростають?» y ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі