Ощадбанк надав кредитну лінію на $ 22 млн для фірм, що входять до складу "Агроінвестгруп" Миколи Кучеренка, який ховається від правоохоронних органів за межами території України разом із сином Віталієм. Про це повідомляє Finbalance з посиланням на постанову Шевченківського райсуду Києва.
Що сталося
Згідно до вищеназваної постанови, суд в рамках кримінального провадження дав СБУ тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у розпорядженні банку.
Зокрема був наданий доступ до договорів кредитної лінії, що укладені між Ощадбанком і "Іст Оїлс Україна", а також іпотечних договорів, договорів застави, поруки, якими ці кредити були забезпечені; протоколів засідання кредитного комітету банку, рішень про погодження та видачі позик.
За даними слідства, за кредитні гроші з жовтня 2018 року по січень 2019-го посадові особи низки компаній, що входять до складу "Агроінвестгруп" за вказівкою двох фактичних власників вивозили збіжжя з елеваторів Аграрного фонду на окуповану територію Донецької і Луганської областей для перепродажу за завищеними цінами.
Зерно продавалося через створені ними компанії, що зареєстровані на непідконтрольній для влади України території Донецької і Луганської областей. В СБУ відзначили, що в результаті цього фінансувалися терористичні організації ДНР і ЛНР.
За інформацією слідчих, власники "Агроінвестгруп" у своїй протиправній діяльності, використовували підконтрольні їм юридичні особи, серед яких "Іст Оїлс Україна" і "Финагро".
Позиція Ощадбанку
При цьому в Ощадбанку у своїй офіційній позиції заявили, що Ощадбанк, як і ряд інших великих фінустанов, кредитував "Агроінвестгруп" до того, як власники компанії були оголошені в розшук.
"Кредитні договори між Ощадбанком і ТОВ "Іст Оїлс Україна" були укладені в 2016 і 2017 роках. Позичальник пройшов повну стандартну процедуру оцінки, маючи бездоганну кредитну історію, стійкий фінансовий стан та фінансову звітність, підтверджену міжнародними аудиторами, відкриті кредитні лінії в ряді найбільших банків країни", - йдеться в заяві.
Крім того, Ощадбанк отримав в забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договорами активи групи (нерухомість та обладнання елеваторів). Оціночна вартість застави на момент видачі перевищувала суму кредиту в 1,3 рази. Також зобов'язання забезпечені договорами поруки кінцевих бенефіціарних власників "Агроінвестгрупп" і операційних компаній групи.
"Кримінальні провадження щодо керівництва холдингу були відкриті в лютому 2019 року...Зобов'язання за кредитним договором перед Ощадбанком були вперше порушені позичальником 11.02.2019. Банк миттєво ініціював відкликання кредиту і розпочав процедуру звернення стягнення на заставне майно, завдяки чому частина боргу у розмірі 3 млн. дол. США вже погашена", - запевнили в банку.
Зараз Ощадбанк активно вживає заходів щодо претензійно-позовної роботи, планує відкриття виконавчих проваджень і подачу позовів проти поручителів за кредитами.