Попит від біженців через війну в Україні спричинив ріст цін на квартири та дорожчання оренди у Європі. Про це пише член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), президент фірми IRE (Ukraine) LLC та партнер Томас & Сімонова Людмила Сімонова у статті "Європейська нерухомість: найнижчі ціни – в Україні?" на сайті ZN.UA.
Якщо до 2022 року ціни на житло в Європі зростали повільно, то навесні 2022-го вони рвонули вгору. Наприклад, зараз оренда житла в Польщі підскочила вдвічі. Ціни на житло в центрі Цюріха зросли більш як на 10 тис. дол./кв. м (із 16 690 до 26 994 євро/кв. м).
Ціни в Лондоні змінилися не так помітно — з 15 694 до 17 183 євро/кв. м. Утім, Лондон настільки дорогий для проживання в центрі, що придбати там квартиру не можуть собі дозволити навіть юристи, які працюють у Міжнародному суді. Конкретний приклад: маленька квартира площею 40 кв. м у центрі Лондона коштувала 2023 року 400 тис. євро.
Таке різке зростання могло б спричинити чергову кризу на ринку. Проте 2023 року в Європі відбулося коригування цін — вони знизилися в середньому на 1,1% у всьому ЄС, а в дев’яти країнах змінилися істотніше, й ця тенденція зберігається. Так, Німеччина зафіксувала найрізкіше річне падіння за один квартал 2023 року (на 9,9%), за нею йдуть Данія (на 7,6%) і Швеція (на 6,8%). Натомість найбільше зростання цін було у Хорватії (13,7%), а також Болгарії (10,7%) і Литві (9,4%).
Оренда житла в Європі також дорога. Середня місячна вартість оренди мебльованої приватної кімнати в окремих містах Європи у 3-му кварталі 2023 року досягала таких позначок:
- Брюссель – від 615 евро;
- Барселона – 635 евро;
- Париж – 720 евро;
- Франкфурт на Майні – 740 евро;
- Роттердам – 750 евро;
- Мілан – 760 евро;
- Берлін – 770 евро;
- Гаага – 800 евро;
- Гамбург – 800 евро;
- Кельн – 845 евро;
- Мюнхен – 895 евро;
- Амстердам – 940 евро.
Тобто в Європі вартість оренди вища, ніж в Україні, але в деяких містах вона вже несуттєво відрізняється.
"Втім, головна відмінність полягає в умовах оренди, таких як необхідність надання гарантій від надійної особи, неможливість дострокового розірвання договору без згоди орендодавця, страхування ризиків пошкодження майна та інші, що захищають власника квартири. Є сподівання, що й у нас із часом будуть такі умови, коли неможливо втекти з орендованого житла без оплати за проживання в ньому, вкрасти чи пошкодити майно тощо", - зазначає Людмила Сімонова.
Раніше ми розповідали про те, що в Україні відбулось суттєве переформатування всього ринку нерухомості. В результаті, на думку багатьох експертів, вартість житла вже визначається не первинним, а вторинним ринком, як це було перед широкомасштабним вторгненням. Більш того, наразі вартість визначає оренда існуючої нерухомості, оскільки нерухомість все ще залишається єдиним інструментом доступним пересічним громадянам для інвестування та отримання хоч якогось прибутку на вкладення. Більше про це читайте в матеріалі Людмили Сімонової "Ринок нерухомості обвалився по кількості, але вирівнявся по вартості - експерт" на сайті ZN.UA.
З іншими статтями Людмили Сімонової можна ознайомитися за посиланням.