В Україні відбулось суттєве переформатування всього ринку нерухомості. В результаті, на думку багатьох експертів, вартість житла вже визначається не первинним, а вторинним ринком, як це було перед широкомасштабним вторгненням. Про це пише Людмила Сімонова, член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), Президент фірми IRE (Ukraine) LLC та Партнер Томас & Сімонова у статті – «Чому, попри війну, нерухомість залишається об’єктом для інвестування».
На її думку, наразі вартість визначає оренда існуючої нерухомості, оскільки нерухомість все ще залишається єдиним інструментом доступним пересічним громадянам для інвестування та отримання хоч якогось прибутку на вкладення.
При цьому сьогодні, ті, хто погоджується інвестувати в нерухомість, готові це робити при звороті на капітал (вартість квартири) у 5% річних, що означає 20 років окупності. Саме це і визначає сьогодні вартість нерухомості. Наприклад, якщо оренда квартири складає 10 тис. грн/місяць, то вартість такої квартири складе: 10000*12: 5% = 2 4000 000 грн або близько 65 тис. дол. США.
Чому інвестори погоджуються з такою низькою ставкою звороту на капітал? Вони сподіваються на те, що війна закінчиться й ринок «піде в гору».
Щодо продажів нерухомості, то через війну загальна кількість угод тільки у 2022 році впала в 2,6 рази порівняно із 2021 роком. Тобто лише третину угод уклали покупці у 2022-му році порівняно із 2021-им.
Не можна не помітити, що кількість покупців квартир та домів скоротилась у 3 рази, і це дуже багато, фактично ринок обвалився по кількості, але вирівнявся по вартості.
З іншими статтями Людмили Сімонової можна ознайомитися за посиланням.