Оподаткування аграріїв запропоновано підвищити

Поділитися
© ukraina-vpered.com
Аграріям варто підготуватися до збільшення податкового навантаження. У Партії регіонів пропонують вже з 2014 року підвищити фіксований сільськогосподарський податок, з урахуванням щорічної індексації нормативної оцінки землі. Це збільшить податкові платежі майже у шість разів - місцеві бюджети отримають 500 млн грн на рік. Експерти вважають ініціативу несвоєчасною в умовах дефіциту коштів і падіння цін на аграрну продукцію.

Фіксований сільськогосподарський податок (ФСП) зараз прив'язано до нормативної грошової оцінки землі, проведеної ще у 1995 році. Однак з 2014 року депутат Віктор Жеребнюк (ПР) пропонує використовувати щорічну нормативну оцінку, йдеться в законопроектах №3537-3538. І якщо в 1995 році 1 га землі було оцінено в середньому в 3,67 тис. грн, у 2013 році - майже в шість разів вище: 20,64 тис. грн. І сплата податку у розмірі 6 грн/га - мізерно мало, адже прибуток аграріїв за три роки зріс у 2,4 раза, а платежі ФСП - всього на 6,6%, підрахував депутат.

З урахуванням індексації на рівень нормативу 2013 року податок повинен скласти 31 грн/га, а обсяг річних відрахувань до місцевих бюджетів повинен вирости зі 131 млн грн до 679 млн грн. При цьому пан Жеребнюк пропонує направляти доходи від ФСП до бюджетів розвитку, а не до загальних фондів місцевих бюджетів. Раніше з аналогічною ініціативою виступали у Міністерстві доходів і зборів, однак законопроект відомства не було схвалено урядом. Додаткові надходження Міндоходів оцінювало в 1-1,3 млрд грн (див "Ъ" від 23 квітня). Необхідність реформування ФСП передбачено національним планом економічних реформ на 2013 рік, пише "Коммерсантъ-Україна".

Читайте: Податкова "стрижка" для аграріїв

Експерт із земельних питань Асоціації міст Ярослав Рабошук підтримує ідею Жеребнюка, хоча в умовах дефляції не варто розраховувати на зростання платежів. "Зміни будуть мати значення, коли інфляція перевищить 10%",- пояснює він. Керівник експертно-аналітичної групи з проблем ринку землі Ради підприємців при Кабміні Віктор Кобилянський упевнений, що прийняття норми збільшить податкове навантаження на аграріїв. "Більшість платників не має земель у власності, а орендує їх. А орендна плата сплачується з урахуванням щорічної індексації і минулого року норматив різко збільшили на 75,6%. Тому питання соціальної справедливості більш ніж враховано",- говорить Кобилянський.

Найбільше від нових умов постраждають фермерські господарства, у яких менше оборотних коштів і більше ризиків в умовах відсутності кредитування. "Навіть невелике збільшення податкового навантаження може бути для нас убивчим,- додає віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Микола Стрижак.- Вже зараз навантаження з урахуванням індексу вартості землі і відрахувань до бюджетів сільрад на рівні 1%, які здійснюються на підставі прохань, становить 9%". У той же час рентабельність бізнесу цього року скоротилася на 30% через зниження цін на пшеницю і кукурудзу. Пан Стрижак скаржиться на безперервні позапланові податкові перевірки. У 2012 році з фермерів зібрали втричі більше штрафів, ніж податків. "Кілька років тому було 45 тис. малих і середніх фермерств, зараз - 40,5 тис.,- нарікає Стрижак.- Ще два роки - і нас залишиться половина, і не буде з кого брати податки".

Заступник голови комітету з питань податкової та митної політики Андрій Сенченко ("Батьківщина") іронізує, що можна поставити будь-яку ставку податку, але не факт, що залишиться бізнес, який буде його сплачувати. "Якщо ми хочемо, щоб перестали орати і сіяти, то можна підняти, та замість модернізації виробництва бізнес буде платити більше податків",- говорить він. Голова підкомітету з питань земельних відносин Олег Царьов (Партія регіонів) запевняє, що зробить все можливе, щоб парламент не підтримав цю ініціативу. "Україна збирається відкривати свій ринок для Європи. Середня дотація у них становить 1 тис. євро/га, тому наші сільгоспвиробники опиняються в неконкурентних умовах. З цієї причини не варто збільшувати навантаження", - резюмує він. !zn

Читайте також:

Експерт виступив за застосування диференційованих ставок ПДВ в АПК

Аграріїв обмежать у нецільовому використанні ПДВ

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі