Підготовлені Кабміном і прийняті поспіхом 28 грудня Верховною Радою зміни до Податкового кодексу рясніють відвертими ляпами, суперечностями і навіть курйозами, яким у своїй сукупності не було рівних не тільки в період української незалежності, але і раніше.
Про це в статті Неєвропейський шлях: халтура замість податкової реформи пише доктор юридичних наук, професор Данило Гетманцев.
Експерт наводить кілька кричущих прикладів ляпів, які містяться в документі.
Зокрема, Гетманцев вважає лукавством деклароване урядом зниження кількості податків до дев'яти. "Не треба бути навіть студентом вузу, щоб порахувати, що після "реформи" їх залишилося 18, а не 9! Більш того, не мудруючи лукаво, ввели ще додатковий, транспортний податок. Ну, наскільки ж примітивним треба вважати свій електорат, щоб вважати його не здатним визначити справжню кількість податків, заховану під "об'єднуючою" назвою? Наскільки зневажливо треба ставитися до податкового права, 400-річної теорії фінансів, до себе, нарешті, щоб заради створення цієї самої примітивної ілюзії для виборців з незакінченою середньою освітою, вводити в законодавство новий, досі невідомий науці термін - "складу податку" (ст. 265 НК)?" - пише професор.
Є в документі і інші проблеми з термінологією. "Як, виходячи з чого, розуміти терміни, що вживаються в статті, наприклад, "об'єкт оподаткування", "податок"? Це податок на прибуток? ПДВ? Об'єкт оподаткування чим? А ця дивна норма про те, що при прийнятті рішення про виплату дивідендів вони повинні виплачуватися незалежно від наявності прибутку (57.1.11)? Це чия геніальна ідея, якій судилося повністю перевернути свідомість юристів-господарників?" - пише автор.
Також з Податкового кодексу не прибрали "вкрай корупціогенну і відверто зайву норму", яка стосується щорічного підтвердження особливого статусу платника єдиного податку.
Гетьманцев підкреслює, що він зумисне уникає будь-яких оцінок економічної складової документа, концентруючись виключно на його юридичному змісті. "Введення додаткових акцизів, подвійне, а десь навіть потрійне оподаткування одних і тих же об'єктів - предмет окремої дискусії", - зазначає автор.
28 грудня 250-ма голосами Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу.