Отримання нового кредиту від МВФ у розмірі $5 млрд допоможе запевнити інших кредиторів України у тому, що макроекономічна ситуація у зруйнованій війною країні перебуває під контролем.
Про це повідомив, відповідаючи на запитання агентства Reuters, головний економічний радник президента Володимира Зеленського Олег Устенко.
Свіже фінансування від Міжнародного валютного фонду може стати якорем для більшого пакету в розмірі 15-20 мільярдів доларів, щоб допомогти Україні подолати економічну кризу, спричинену вторгненням Росії, сказав радник.
За його словами, українські чиновники перебувають у контакті з глобальним кредитором щодо потенційної позики, додавши, що метою має бути просування вперед і якнайшвидше.
Коментарі Устенко з'явилися через кілька тижнів після того, як голова центрального банку України Кирило Шевченко заявив агентству Reuters, що він хотів би отримати від МВФ до 20 мільярдів доларів протягом двох або трьох років, що дозволило б Україні значно перевищити "ліміт виняткового доступу" для кредитування. Великий розмір цього запиту викликав бурхливі дебати МВФ.
Переглянутий план співпраці з МВФ буде заснований на пакеті фінансування, узгодженому у 2015 році після вторгнення Росії до Кримського регіону України. Він включав 17,5 млрд доларів, але допоміг залучити загальне фінансування у розмірі 40 млрд доларів.
"Програма МВФ у розмірі $5 млрд відповідала б попереднім рівням фінансування і могла стати каталізатором для фінансування з боку інших джерел, включаючи ЄС, Казначейство та інші окремі країни", — сказав Устенко агентству Reuters.
Україна, яка зіткнулася з внутрішнім переміщенням близько 7 мільйонів людей внаслідок вторгнення Росії 24 лютого, намагається зібрати ресурси, щоб впоратися з нестачею енергії, зростаючою інфляцією і гуманітарною кризою, що погіршується, в міру наближення зими.
Цього тижня закордонні кредитори України підтримали її прохання про дворічне заморожування виплат за міжнародними облігаціями на суму майже 20 млрд доларів, але Україна все ще має виплатити 635 млн. доларів у рахунок погашення основного боргу за попередніми кредитами МВФ, починаючи з середини вересня.
Устенко сказав, що Україна сподівається швидко просунутися у переговорах із МВФ з метою досягнення попередньої угоди до настання терміну виплат.
2022 року Україні загрожує економічний спад на 35%-45% і щомісячний бюджетний дефіцит у розмірі 5 млрд доларів, при цьому, за словами економістів, на сьогодні матеріалізувалася лише третина з 29 млрд доларів, обіцяних Заходом як допомога.