Україна та Польща розпочали співпрацю для створення Східноєвропейського газового хабу, який має забезпечити регіон паливом замість традиційного постачання з Росії. Термін дії угоди з РФ про транзит газу завершується 1 січня 2025 року і Київ не продовжуватиме її.
Про це повідомив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.
За його словами, завершення російського транзиту газу відкриває можливості для конкуренції нових маршрутів і ресурсів, серед яких зріджений природний газ (LNG), що займає дедалі більшу частку в енергетичному балансі ЄС.
"Інтеграція газових ринків на основі існуючої інфраструктури та збільшення міждержавної пропускної спроможності сприятимуть розвитку торгівлі й забезпечать можливість замінити російський газ незалежними джерелами", ‒ зазначив заступник міністра.
Україна вже звернулася до польських партнерів із пропозицією підписати угоди, які дозволять розвивати міждержавні точки "входу-виходу" на газотранспортних системах (ГТС) між двома країнами та збільшити їхню пропускну спроможність.
"Це зробить східну частину Європи більш ліквідним ринком, ніж це можна уявити сьогодні", ‒ підкреслив Колісник.
Посадовець висловив впевненість, що запровадження довгострокових і середньострокових контрактів, створених за моделями, подібними до тих, що використовуються у США, дозволить Україні та Польщі накопичувати обсяги газу, достатні для забезпечення потреб усього регіону.
"Ця дерегульована й фізично розвинена пропускна спроможність між нашими урядами допоможе перенаправити ту частину природного газу, яка раніше постачалася з Росії", ‒ підсумував Колісник.
До листопада Україна накопичила 13 млрд кубометрів газу ‒ такого малого запасу в нас іще ніколи не було. При цьому газосховища перебувають під постійними обстрілами, можливості імпорту обмежені, а власний видобуток блокується місцевими чиновниками.
Чи пройдемо ми зиму за таких умов, у статті "Газ на зиму. Запасів мінімум, і ті захистити би від обстрілів" аналізує Ігор Маскалевич.