Нові санкції США і Євросоюзу призведуть до зупинки розробки арктичних і сланцевих нафтових родовищ у Росії. Крім того, вони ускладнять компаніям фінансування інших проектів по всьому світу.
США в п'ятницю, 12 вересня, оголосили про новий етап санкцій проти російських банків, оборонного сектора і нафтової галузі, включаючи заборону американським виробникам продавати обладнання для розвідки нафти найбільшим російським компаніям, - Газпрому, Лукойлу, Газпромнафти, Сургутнафтогаз і Роснефти. Від цих обмежень постраждає, зокрема, 3,2-мільярдний спільний проект Exxon Mobil і Роснефти в Арктиці, а також російські проекти компаній Royal Dutch Shell, Statoil і ENI.
"Відмова цим проектам у технологіях, послугах і товарах з США та ЄС зробить неможливим або, принаймні, надзвичайно важким продовження цих проектів... Готової заміни ніде немає", - сказав американський чиновник, додавши, що компаніям дається 14 днів на згортання робіт.
Санкції стали шоком для Лукойлу, повідомило джерело в компанії. "Ми ніяк не очікували потрапити в санкційний список", - сказав він.
Лукойл найбільш активно з російських нафтових компаній працює за кордоном - від Гани до Каспійського моря і Іраку. Він планував шукати важкодоступну нафту в Сибіру разом з Total.
Банкіри і трейдери, що працюють з Лукойлом, відзначають, що санкції ускладнять отримання нових кредитів. Лукойл став останньою російською нафтовою компанією, що отримала великий західний кредит, на 1,5 мільярда доларів, до введення санкцій.
"Як тільки потрапляєш в список санкцій, взяти кредит майже неможливо", - сказав трейдер західної фірми, що працює з російськими нафтовими компаніями.
На думку директора аналітичної фірми Small Letters Віталія Крюкова, валютні резерви РФ в розмірі 460 мільярдів доларів дозволять країні протримаються не більше двох років при збереженні нинішніх санкцій. !zn