Болгарія, Румунія, Словаччина, Туреччина створюють систему з'єднувальних трубопроводів Eastring ("Східне кільце") - з півдня на північ - для забезпечення взаємних поставок газу. Це і є диверсифікація джерел і маршрутів поставок природного газу. Але при цьому обходять Україну з усіх боків.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Алла Єрьоменко та Ігор Маскалевич. За їхніми словами, газопроводи зв'яжуть Словаччину (а через неї і Польщу) як з Балканськими країнами, так і з газотранспортними системами на території України, Чехії, Угорщини, Румунії. Це забезпечить виконання директиви ЄС про мінімум двох постачальників і маршрути поставок газу і зниження залежності від поставок російського газу. Обсяг ринку цих країн - близько 25 млрд кубометрів газу в рік.
"Проекти, безумовно, потрібні, але треба називати речі своїми іменами: весь поставлений туди російський газ за обхідними маршрутами - це удар по транзиту газу через Україну, - зазначають автори. - Це просто бізнес і національна безпека. Газ там може бути азербайджанський, може бути американський скраплений (через Польщу і Хорватію) та/або катарський. У Румунії додадуть місцевого з шельфу, у Польщі (після 2020 р.) очікують і норвезький по окремій трубі. Та й той же "газпромівський" теж буде".
Детальніше про втрату Україною статусу транзитера газу читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Ігоря Маскалевича "За кордоном труби кладуть похмуро" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".