Європі, можливо, доведеться відмовитися від єдиної валюти євро, щоб врятувати Європу та європейський проект, – пише на сторінках Financial Times нобелівський лауреат з економіки Джозеф Стігліц.
Єдина валюта повинна була бути засобом для досягнення мети. Але вона стала самоціллю – і тепер підриває більш фундаментальні аспекти європейського проекту, так як вона більше поширює розкол, а не стільки солідарність.
"Полюбовнерозлучення - відносно гладкий кінець євро", – вважає він, зазначаючи, що пропонована ним система "гнучкого євро" допоможе повернути Європу до процвітання, сфокусуватися – з новою силою солідарності – на багатьох реальних проблемах, з якими вона стикається.
"Важливо, що може бути плавний перехід від євро, можливо, перехід до системи "гнучкого євро", зі, скажімо, сильним Північним євро і більш м'яким Південним євро. Звичайно, все це не буде легко. Найважча проблема буде з залишеними в спадщину боргами. Найпростіший спосіб зробити це полягає в ре-деномінації всіх боргів в евро в борги в "Південному євро", - пише Стігліц.
Він відзначає, що введення єдиної валюти навпаки зачепило деякі країни більше, ніж Велика Депресія. За його словами, проблема євро не в тому, що її можна вирішити, "призначивши" відповідальності. "Є більш фундаментальні проблеми зі структурою єврозони, правил та інститутів, які направляють і складають його", - пише економіст.
"Простіше кажучи, євро був зіпсований при народженні", - пише Стігліц, зазначаючи, що кінець ідеї єдиної валюти був "майже невідворотнім", оскільки важко здійснювати макрорегулювання, забравши у регулятора два ключових механізми (процентні та валютні ставки), не залишивши що-небудь натомість.
За його словами, зміни правил гри, яких потребує єврозона, не так вже й значні в економічних масштабах. На його думку, монетарна політика ЄС має більше зосереджуватися на врегулювання рівня зайнятості та економічного зростання, а не стільки інфляції.
Єдина валюта не є ні необхідною, ні достатньою умовою для тісної економічної і політичної співпраці. Тому "кінець єдиної валюти не буде кінцем європейського проекту".
Однак, видається, що зараз всі ці пропозиції дуже сильно розходяться з реальною політикою ЄС, резюмує Стігліц.
Як раніше писало DT.UA, в Україні, заявляючи про гнучкий валютний курс, на практиці НБУ здійснює політику його фіксації на певному рівні або в невеликому діапазоні. При цьому Нацбанк не бере жодних зобов'язань щодо його утримання або подальшої його динаміки в майбутньому, вважає екс-заступник голови НБУ Ігор Шумило. Детальніше про монетарну політику НБУ читайте у статті "Девальвація очікувань".