Німеччина відвикає від російського газу, але чи не потрапить до газової залежності від близькосхідного авторіарного режиму?

Поділитися
Німеччина відвикає від російського газу, але чи не потрапить до газової залежності від близькосхідного авторіарного режиму? © neftegaz.ru
Прискорена енергетична переорієнтація стала для Німеччини стратегічною метою. Форсується використання поновлюваних джерел: води, сонця, вітру, термальної та водневої енергії.

Німеччина обійдеться без російського газу, і це очевидно. Але багато німців запитують: чи не станеться так, що в ролі важливого джерела енергетичної сировини кремлівську диктатуру замінить близькосхідний авторитарний режим, готовий отримувати економічні та інші переваги всіма доступними методами? Про це пише Радіо Свобода.

Нагадаємо, Німеччина ще навесні почала шукати заміну російському газу, що поставляється газопроводом "Північний потік – 1". Перспективи ввести в експлуатацію ще й "Північний потік – 2" після нападу Росії на Україну зникли.

Канцлер Олаф Шольц проголосив "зміну епох" (Zeitenwende). Адже Німеччина просто звикла до того, що газ безперебійно надходив зі сходу з часів СРСР. Величезні концерни будували у своїй свою стратегію.

Навіть після анексії Криму і початку війни на Донбасі уряд ФРН не вважав за можливе і необхідне приборкати апетити бізнесу. Канцлер Ангела Меркель на всі сумніви та критику відповідала стандартною фразою: "Це не політичне, а економічне питання".

Для Меркель газ був головним тактичним ресурсом для оголошеного переходу на відновлювані джерела енергії після того, як її уряд вирішив відмовитися від атомної енергії.

З березня 2022 року новий коаліційний уряд ФРН, який прийшов до влади за кілька місяців до військового вторгнення Росії в Україну, зайнявся пошуками альтернатив російському газу.

Головною темою у Німеччині став розвиток відновлюваних джерел енергії. Йшли дискусії щодо продовження термінів дії АЕС. Було заморожено закон про припинення використання бурого та кам'яного вугілля. Однак пріоритетом все ж таки залишався газ.

Відмова від російського газу відбулася сама собою. Постачання не припинилося б до зими: так запланувало міністерство економіки. Німеччина навіть змусила Канаду поставити до Росії одну з турбін, яка була нібито вкрай важливою для прокачування газу (насправді це була запасна деталь). Однак після того, як Москві стало остаточно ясно, що очікувати введення в експлуатацію "Північного потоку - 2" не доводиться, вона почала діяти іншими методами.

Під прикриттям гарантійних робіт Росія послідовно скорочувала постачання газу, вичікуючи реакції уряду ФРН. Наслідували дивні диверсії на двох трубопроводах в безпосередній близькості від кордонів Німеччини.

Навіть оптимістам стало очевидним, що необхідно терміново нарощувати імпорт газу з інших країн, зокрема, з Норвегії. Плюс Нідерланди відмовилися від закриття спірного родовища, розпочалося планування будівництва терміналів для прийому танкерів зі зрідженим природним газом (ЗПГ). У списку можливих постачальників були США та – серед інших – Катар. У травні 2022 року Роберт Хабек побував із візитом у цій країні та підписав угоду про наміри.

Як розповіла Радіо Свобода офіційна представниця міністерства економіки ФРН Сузанне Унград, прискорена енергетична переорієнтація стала для Німеччини стратегічною метою. Форсується використання поновлюваних джерел: води, сонця, вітру, термальної та водневої енергії. Проте, як і раніше, газ залишається головним тимчасовим ресурсом.

Перший термінал для прийому танкерів із ЗПГ нещодавно був прийнятий в експлуатацію в місті Брунсбюттель. За словами представниці міністерства економіки ФРН, планується відразу повністю використовувати всі його потужності. Тому підприємства Uniper, RWE і EnBW/VNG вже забезпечили собі гарантовані частки в обсязі газу, що поставляється. Крім того, всі ці концерни, які раніше робили ставку на російський газ, присягали більше ніколи не брати участь у фінансуванні путінського режиму, у тому числі за рахунок поставок ЗПГ.

А що ж із Катаром? З травня у Німеччині не вщухають критичні голоси преси, громадськості, екоактивістів та опозиції у бундестазі, які попереджають про виникнення "нової залежності від авторитарного режиму". Німецькі ЗМІ із сарказмом коментували фотографії візиту міністра економіки до Катару, на яких Роберт Хабек схилявся перед еміром, щоб мало не поцілувати йому руку. Чи надягнуть німці нове ярмо на шию, чи дозволять уламати себе хабарами, як це зробили європейські політики та чиновники, які просували чемпіонат світу з футболу у зовсім не футбольній спекотній країні?

Як повідомлялось. давно, будучи великим експортером зрідженого природного газу до країн Азії, Катар готовий стати найважливішим джерелом енергії для Європи, яка після повномасштабного вторгнення армії Росії в Україну вирішила знизити імпорт газу з країни-агресора. Катар також зближується з Китаєм, підриваючи надії Росії перенаправити в Азію більшу частину енергії, яку Європа більше не купує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі