Незважаючи на те, що зростання цін у Росії, що встає з колін, спостерігається на багато видів продуктів, подорожчання тепличних огірків, а також обмеження на їх продаж - не більше 5 кг в одні руки, шокувало навіть жителів одного з мегаполісів РФ. Про це повідомляють російські ЗМІ.
Тоді як влітку огірки в Новосибірську продавалися по 45 рублів, на початку лютого їхня вартість злетіла місцями до 700 рублів. Причому у торгових мережах, де ціни нижчі, запровадили обмеження на продаж. А в деяких магазинах огірків взагалі було не знайти.
Для порівняння, в 2019 році середня ціна на огірки в Новосибірську була 217 рублів за кілограм, у лютому 2020-го - 185 рублів, у 2021-му - 199 рублів.
"Звичні овочі, про ціну яких багато хто зазвичай не особливо замислюється, продаються в кілька разів дорожче за банани", - пишуть російські ЗМІ.
При цьому, тільки сезонним фактором стрибок цін у Росії пояснити не можуть.
Співвласник одного із тепличних холдингів визнає, що такого стрибка цін не було в Сибіру ніколи.
"Ми самі в шоці. Це почалося десь тиждень тому. І жодних причин такого зростання тут, у Сибіру, я особисто не знаю. Швидше за все, щось трапилося у західній частині країни, де виник дефіцит, та мережі просто повезли товар туди", - припустив він.
Проте ціни зросли не лише на огірки.
Зростання цін на базові продукти та товари за рік суттєво перевищило офіційні показники інфляції. За даними Росстату (дані на листопад), кошик із 30 товарів зріс у ціні майже на 24%.
Найсильніше, за даними Росстату, подорожчала побутова техніка. Так, холодильники за рік додали в ціні 36%, а пральні машини 44%.
Що стосується продуктів, то тут лідером зростання став цукор (33%), який у листопаді за версією Росстату коштував у Новосибірську 75,5 рублів за кілограм, несподівано маргарин (31%), при тому, що олія практично не подорожчала, а масло вершкове додало. у ціні менше 18%. На другому місці у вибірці опинився шліфований рис (24,4%), третє місце посіла яловичина – 21%. Майже на 20% зросли в ціні так такожо: кава у зернах та плавлені сири. У середнячках за зростанням цін (14–15%) опинилися риба та сичужні сири.
Однак російські ЗМІ підрахували, що реальна інфляція може бути набагато вищою за офіційну.
Так, скажімо, в Новосибірську зросла вартість проїзду в громадському транспорті - з 26 до 30 рублів, а це вже зростання на 15,4%, тобто вище за інфляцію. Збільшилися комунальні платежі, дорожчою стала побутова техніка тощо.
"Подорожчало практично все, десь на рубль, десь на 10–20. Подешевшали лише два продукти з вибірки: олія та яйця", - пишуть ЗМІ.
У переможних даних про стан російської економіки, які публікують російські ЗМІ, вже можна зустріти показники, які щонайменше заперечують тезу російського диктатора, що всі фінансові, бюджетні та структурні ризики РФ вже минули, причому гідно. Насправді найцікавіше все ще попереду. Читайте про це на ZN.UA у матеріалі Юлії Самаєвої - "Антирекорди російської економіки".