Щоб адекватно захисти права позичальників, слід не тільки прийняти в другому читанні законопроект №7351 (щодо врегулювання правових відносин між кредиторами та споживачами фінпослуг), але й ухвалити окремий закон, який серед іншого забезпечив би створення структури, що наглядала б за дотриманням прав позичальників.
Таку думку висловив директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков під час засідання Фінансового прес-клубу «Закон про права кредиторів та позичальників: чи забезпечить він захист інтересів споживачів фінансових послуг?», яке провела Ліга фінансового розвитку за підтримки проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» FINREP та тижневика «Дзеркало тижня. Україна».
За словами В.Новікова, Нацбанк – єдиний в Україні регулятор, який ще кілька років тому затвердив постанову щодо захисту прав споживачів фінансових послуг.
«Деякі банки оскаржували цей документ в суді. Ми виступали в судовому засіданні на боці сторони споживачів і домоглися того, що цей нормативний акт був визнаний таким, який відповідає закону… Ми із задоволенням будемо учасниками процесу встановлення законодавства щодо захисту прав споживачів», - наголосив представник НБУ.
Керівник юридичного відділу проекту USAID «Розвиток фінансового сектору» Юлія Вітка розповіла, що в західних сусідів України (Чехія, Словаччина, Хорватія) за окремими держорганами закріплений функціонал щодо захисту прав споживачів фінпослуг, контролерам також надано право на застосування санкцій (наприклад, Словацька торгова інспекція за одне порушення може накласти на банк чи посадових осіб штраф у 70 тис. євро, за повторне ж – 140 тис. євро).