НБУ придумав, як вирішити проблему валютних кредитів
14 сiчня, 2011, 11:51
Поділитися
НБУ пропонує внести зміни до закону про захист прав споживачів, згідно з яким валютні позики при реструктуризації будуть розділені на дві частини: сума валютного кредиту на момент видачі буде перерахована за діючим на момент видачі кредиту курсу (наприклад, 5 грн./$ 1). Після цього буде проведено ще одне перерахування - за сьогоднішнім курсом. Різниця між цими двома сумами стане бланковим кредитом, термін погашення якого для позичальника призначать на кінець періоду.НБУ пропонує внести зміни до закону про захист прав споживачів, згідно з яким валютні позики при реструктуризації будуть розділені на дві частини: сума валютного кредиту на момент видачі буде перерахована за діючим на момент видачі кредиту курсу (наприклад, 5 грн./$ 1). Після цього буде проведено ще одне перерахування - за сьогоднішнім курсом. Різниця між цими двома сумами стане бланковим кредитом, термін погашення якого для позичальника призначать на кінець періоду.За словами директора юридичного департаменту НБУ Віктора Новікова, будь-який банк зможе скористатися цим шляхом реструктуризації кредиту, а може і не користуватися.
«Нам потрібно попередити масові звернення до судів позичальників щодо визнання недійсними угод через те, що кредит був виданий у валюті. Можливо, деякі з відчаю йдуть на такі позови. Тому ми запропонували по-іншому вирішувати цю проблему», - заявив чиновник.
Банкіри вбачають низку ризиків у такій ініціативі. Голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін вважає, що позичальники будуть ухилятися від сплати такого кредиту. За його словами, умова про погашення другої частини позики в кінці терміну дії кредитного договору може призвести до того, що під цю різницю банкірам спочатку доведеться формувати 100%-і резерви, а в кінці терміну кредиту - списувати його за рахунок капіталу.
Втім, деякі експерти вбачають у подібному нововведенні інший підтекст - а саме, можливість для т.зв. VIP ухилятися від сплати курсових різниць.
«Зазвичай у нас можливість або неможливість використовувати норми закону застосовується тільки до VIP-клієнтів... а простим клієнтам така реструктуризація запропонована не буде», - припускає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.